لوگو دکتر امین جباری
پولیش کامپوزیت دندان

پولیش کامپوزیت دندان در قزوین

اگر به فکر درخشندگی و دوام کامپوزیت هستید، باید به پولیش کامپوزیت دندان توجه زیادی داشته باشید. پولیش قادر خواهد بود که زیبایی کامپوزیت را چند برابر کند. افرادی که کامپوزیت را انجام می‌دهند ممکن است پس ازمدتی دندان‌های کامپوزیت شده آن‌ها خصوصیات خود را از دست دهند. برای بازگرداندن جلوه و زیبایی کامپوزیت دندان، پولیش بسیار گزینه خوبی خواهد بود. پولیش کامپوزیت با جرم گیری شباهت بالایی دارد که بهتر است هر چند وقت یکبار آن را انجام دهید. در این مقاله قصد داریم درباره پولیش کامپوزیت دندان صحبت کنیم.  

پولیش کامپوزیت دندان چیست؟

اگر دندان‌های خود را کامپوزیت کرده‌اید احتمالا درباره پولیش کامپوزیت دندان شنیده باشید. در واقع این روش عملی مشابه با جرم گیری بر روی دندان‌ها است. پولیش می‌تواند برای سلامت دندان‌ها نیز مفید و سودمند باشد. اگر قصد انجام کامپوزیت را دارید و یا قبلا تجربه آن را داشتید، بهتر است هر چند وقت برای انجام پولیش کامپوزیت اقدام کنید.

دلیل اصلی لزوم انجام آن برای کامپوزیت دندان، دائمی نبودن این تکنیک به عنوان یک روش زیبایی است. تمام تکنیک‌های زیبایی که آثار موقت دارند، برای بازگشت نتیجه نیاز به ترمیم خواهند داشت. با این وجود رعایت برخی از نکات ممکن است عمر کامپوزیت را تا حدود 10 سال افزایش دهد.

نحوه انجام پولیش کامپوزیت دندان

مراحل پولیش کامپوزیت دندان بسیار ساده است و تماما داخل مطب دندانپزشک صورت می‌گیرد. این مراحل شامل موارد زیر می‌شود:

مرحله اول

در مرحله ابتدایی پولیش کامپوزیت دندان، دندانپزشک با دقت بسیار دندان‌ها بررسی خواهد کرد. پزشک پس از اطمینان حاصل کردن از این که کامپوزیت به درستی انجام شده است، کار پولیش را آغاز می‌کند.

مرحله دوم

این مرحله به لایه گذاری اختصاص دارد. در این مرحله باید توجه شود که جهت جلوگیری از ناهموار شدن سطح دندان‌ها بهتر است که از حداقل لایه استفاده شود.

مرحله سوم

در این مرحله از ابزارهای خاص در جهت شکل دهی بهتر در دندان‌ها استفاده خواهد شد.

مرحله چهارم

این مرحله یک مرحله نهایی محسوب می‌شود که دندان پزشک در آن پولیش را توسط یک ابزار چرخشی انجام می‌دهد.

زمانی مناسبی که به پولیش کامپوزیت دندان نیاز داریم؟

زمانی که برخی موارد به کامپوزیت آسیب می‌رسانند، دندان‌ها برای ترمیم و بدست آوردن زیبایی مجدد خود، نیاز به انجام پولیش کامپوزیت دندان خواهند داشت. مهمترین آسیبی که ممکن است در دندان‌های کامپوزیت شده شاهد آن بود، ایجاد خراش است. برخی از عواملی که ممکن است در کامپوزیت خراش ایجاد کند، به شرح زیر هستند:

  • یکی از موارد شایعی که ممکن است به سطح دندان‌ کامپوزیت شده آسیب برساند و روی آن‌ها خراش ایجاد کند، استفاده از مسواک‌ زبر است. برای اینکه از ایجاد خراش بر روی سطح دندان‌ها جلوگیری شود، بهتر است حتما از مسواک‌های نرم استفاده شود.
  • استفاده از برخی خمیر دندان‌ها نیز می‌تواند روی سطح دندان‌ها ایجاد خراش کند. برای جلوگیری از خراش بر سطح دندان‌های کامپوزیت شده بهتر است که از خمیردندان‌های مخصوص استفاده کنید. می‌توانید برای انتخاب خمیر دندان مناسب از دندان پزشک خود مشورت بگیرید.
  • از موارد دیگری که احتمال دارد کامپوزیت را با آسیب رو به رو کند، دهان شویه‌هایی است که دارای الکل هستند. دهان شویه‌های حاوی الکل، کامپوزیت را نرم می‌کنند و آن‌ها را مستعد ایجاد خراش و لک خواهند کرد. برای انتخاب دهان شویه مناسب، حتما با دندانپزشک خود مشورت کنید.
  • جهت ایجاد درخشندگی بیشتر در کامپوزیت‌ها دندانپزشکان معمولا از پودر یه به نام پومیس، بلافاصله بعد از درمان استفاده می‌کنند. این ماده به مینای دندان آسیب نمی‌رساند اما امکان دارد که در سطح دندان ایجاد خراش کند.

اهمیت پولیش کامپوزیت دندان

پولیش کامپوزیت دندان به دلیل اهمیت بالای آن باید جدی گرفته شود. انجام این نوع روش ترمیم علاوه بر بی ضرر بودن آن می‌تواند برای زیبایی بخشیدن به دندان‌ها نیز بسیار مفید باشد. اهمیت پولیش دندان به دلیل موارد زیر است:

  • پولیش باعث صاف شدن و براق شدن سطح کامپوزیت خواهد شد.
  • می‌تواند از مینای دندان نیز مراقبت کند.
  • پولش عمل جرم زدایی را به خوبی انجام می‌دهد.
  • تأثیر مثبتی بر روی ریشه دندان‌ها خواهد گذاشت.
  • از جمع شدن پلاک‌های دندانی، پوسیدگی مداوم دندان‌ها، سوزش و سایش لثه جلوگیری می‌کند.
  • از بروز بیماری‌های لثه جلوگیری خواهد کرد.

زمان مناسب برای پولیش کامپوزیت دندان

برای انجام پولیش زمان مناسبی در نظر گرفته خواهد شد که به شرح زیر است:

در مرحله نهایی نصب کامپوزیت دندان

بعد از آن که روش کامپوزیت به اتمام می‌رسد و دندانپزشک بررسی نهایی را انجام می‌دهد، بهترین زمان برای انجام پولیش است.

 1 الی 2 سال بعد از قرارگرفتن کامپوزیت

کامپوزیت‌ها معمولا بعد از گذشت یک الی دو سال از قرارگیری روی دندان، درخشنگی و شفافیت خود را از دست خواهند داد. اگر به خوبی نکات مراقبتی رعایت شود، ممکن است زیبایی آن‌ها تا چند سال باقی بماند. اما به طور معمول دندان‌های کامپوزیت شده بعد از یک الی دو سال نیاز به پولیش دارند.

مطالب مرتبط
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *