لوگو دکتر امین جباری
لمینت دندان چیست

لمینت دندان در قزوین

لمینت دندان بهترین و نچرال ترین گزینه برای ایجاد لبخندی زیبا در افراد است. امروزه المینت دندان در جهان از طرفداران بسیاری برخوردار می‌باشد. قرار دادن این پوسته های نازک روی دندان می‌تواند هرگونه لکه یا تغییر رنگ را پنهان کند. اگر درمان‌های سفیدکننده دندان مؤثر نباشد، مردم اغلب به انجام لمینت دندان متوسل می‌شوند.

توجه؛ لازم به ذکر است که تلفظ صحیح “لمینیت دندان” است. اما چون در اصطلاحات عامیانه و صحبت روزمره بیشتر از واژه لمینت استفاده می شود. ما در این مقاله از اصطلاح رایج لمینت دندان در متن استفاده می کنیم.

لکه‌های دندانی ناشی از فلوراید  و داروهای تجویزی عمیق هستند و از بین بردن آن کمی دشوار است. لمینت دندان می‌تواند به از بین بردن لک‌های موجود بر روی دندان و ایجاد لبخندی زیبا کمک کند. لمینت‌های با رنگ روشن تر می‌توانند دندان‌ها را حتی با لکه‌های عمیق هم بپوشانند. برخی از موقعیت‌های غیرمنتظره منجر به ساییدگی یا شکستگی دندان‌ها می‌شوند. انتخاب لمینت می‌تواند یک راه حل سریع برای حل این مشکل باشد.

 لمینت‌ها می‌توانند هر نوع آسیبی را پنهان کنند و ظاهر یک دندان یا حتی چندین دندان را بهبود بخشند. لمینت‌های دندانی همچنین می‌توانند دندان‌های نامرتب را ترمیم کنند. در این مقاله، به چگونگی انجام این کار زیبایی دندان و میزان ماندگاری آن اشاره خواهد شد.

لمینت دندان

لمینت دندان چیست؟

ونیرهای لمینت بسیار نازک هستند و در جلوی دندان‌های طبیعی چسبانده می‌شوند. به ونیرهای لمینت، روکش دندان نیز گفته می‌شود. ضخامت روکش‌های دندانی یا لمینت حدود 0.3-0.5 میلی متر است که بسیار محکم و ظاهری شبیه به دندان‌های طبیعی دارند. از آنجایی که ونیرهای لمینت بسیار نازک هستند، یکی از محافظه ‌کارانه ‌ترین درمان‌های زیبایی دندان محسوب می‌شوند. اغلب، قبل از قرار دادن لمینت، تغییراتی در ساختار دندان ایجاد می‌شود.

لمینت‌ها بسيار بادوام و در عین حال ظریف هستند و در هنگام استفاده و نصب آن ساختار بسیار کمی از دندان از بین می‌رود. لمینت‌ها همچنین می‌توانند فاصله بین دندان‌ها را از بین ببرند. این شکاف‌ها می‌تواند منجر به جابجایی دندان و زوال استخوان فک شود. قرار دادن لمینت روی دندان‌ها شکاف‌های کوچک بین دندانی را به طور کامل می‌بندد.

این ترمیم‌ها مطابق با رنگ طبیعی دندان انتخاب می‌شوند. بیماران حتی می‌توانند میزان سفیدی دندان‌ها را مطابق با سلیقه خود انتخاب نمایند. انجام فرآیند لمینت دندان در کلینیک دندانپزشکی دکتر امین جباری با بکارگیری بهترین روش‌های روز جهان و به همراه استفاده‌ از تجهیزات کاملا پیشرفته صورت می‌گیرد.

گیف اینستاگرام

انجام لمینت دندان چقدر طول می‌کشد؟

برای داشتن لمینت دندان ابتدا باید بیمار توسط دندانپزشک متخصص معاینه شود. پس از اندازه گیری دندان‌ها، فرآیند تمیز کردن دندان‌ها به منظور نصب لمینت آغاز می‌شود. در حالی که دندان‌ها در حال تمیز کردن هستند، قالب ها در زمان‌های خاصی روی دندان‌ها قرار می‌گیرند. هدف از این قالب ها این است که بفهمند آیا دندان به شکل مورد نیاز درآمده است یا خیر.

اگر دندان به درستی در قالب قرار نگیرد، پزشک پس از برداشتن قالب دوباره شکل دندان را اصلاح می‌کند. اگر زمانی که این فرآیند تکرار می‌شود، قالب کاملاً اندازه دندان باشد یعنی دندان به اندازه مناسب برای نصب لمینت رسیده‌است. پس از قرار دادن لمینت روی دندان، با استفاده از چسب‌های مخصوص از قرار گرفتن روکش روی دندان اطمینان حاصل می‌شود.

به این ترتیب دندان از شر پوسیدگی خلاص شده و حالت جدید خود را به دست می‌آورد. اگر شرایط برای انجام این کار مناسب باشد، تمام مراحل نهایتا در 3 جلسه انجام می‌شود. اما در برخی موارد اگر درخواست پزشک در این راستا باشد، امکان روکش دندان در ۲ جلسه وجود دارد. پس از انجام روکش دندان، بیمار هرگز نباید از مراقبت دهان و دندان غافل شود. به عنوان یک فرد عادی باید حداقل 2 بار در روز دندان‌ها را مسواک بزند. علاوه بر این، استفاده از نخ دندان برای افرادی که دارای لمینت دندان هستند بسیار مفید خواهد بود.

بهترین متخصص لمینت دندان در قزوین چه ویژگی هایی دارد؟

بهترین متخصص لمینت دندان در قزوین به ویژگی‌های مهمی نیاز دارد که شامل موارد زیر می‌شود:

  1. تخصص و تجربه: اولین و مهم‌ترین ویژگی یک متخصص لمینت دندان، داشتن تخصص و تجربه کافی در این زمینه است. آشنایی عمیق با فنون و روش‌های لمینت دندان و تجربه در انجام این نوع جراحی‌ها، از جمله اطلاعاتی است که باید در متخصص جستجو کنید.
  2. توانایی برقراری ارتباط: مهارت در برقراری ارتباط با بیماران و شناخت دقیق از نیازها و تمایلات آن‌ها نیز از ویژگی‌های مهم یک متخصص لمینت دندان است. برقراری ارتباط موثر با بیماران می‌تواند به نتایج بهتر و رضایت بیشتر بیماران کمک کند.
  3. تکنولوژی و تجهیزات مدرن: متخصص لمینت دندان برای ارائه خدمات با کیفیت بالا، نیاز به دسترسی به تکنولوژی و تجهیزات مدرن دارد. تجهیزات پیشرفته و استفاده از مواد با کیفیت بالا می‌تواند به نتایج بهتر و پایدارتری منجر شود.
  4. توانایی در ارزیابی و برنامه‌ریزی: قبل از شروع هر درمان، متخصص لمینت دندان باید بتواند بر اساس وضعیت دندان‌ها و نیازهای بیمار، برنامه‌ریزی مناسبی ارائه دهد. ارزیابی دقیق و برنامه‌ریزی دقیق می‌تواند به نتایج بهتر و پایدارتری منجر شود.
  5. پیگیری و مراقبت پس از عمل: متخصص لمینت دندان باید توانایی پیگیری و مراقبت مناسب پس از عمل را داشته باشد. این شامل ارائه راهنمایی‌های لازم برای مراقبت از لمینت‌ها و ارتباط مداوم با بیمار برای اطمینان از سلامت وضعیت دندان‌های لمینت شده است.

در کل، بهترین متخصص لمینت دندان در قزوین باید دارای تخصص و تجربه، توانایی برقراری ارتباط موثر، استفاده از تکنولوژی و تجهیزات مدرن، توانایی در ارزیابی و برنامه‌ریزی دقیق، و پیگیری و مراقبت پس از عمل باشد.

اگر قصد انجام لمینت دندان توسط دکتر امین جباری را دارید، می‌توانید از طریق راه های ارتباطی صفحه تماس با دکتر اقدام کنید.

گیف آپارات

ماندگاری آن دندان چقدر است؟

روکش‌های لمینت اعمال شده بسیار بادوام هستند. در صورت مراقبت‌های لازم می‌توان از آن برای مدت طولانی استفاده کرد. بسیاری از بیماران می‌توانند لمینت‌های دندان خود را برای بیش از یک دهه در شرایط ایده‌آل نگه دارند و درصد خوبی از بیماران گزارش می‌دهند که لمینت‌های دندانی بیش از پانزده سال دوام آورده‌اند. با این حال، مدت زمان ماندگاری لمینت‌های دندان به کیفیت مراقبتی که از بیمار دریافت می‌کنند بستگی دارد.

 بیماران می‌توانند با رعایت بهداشت دهان و دندان، رعایت نکات احتیاطی و استفاده از محافظ دهان در حین فعالیت‌های فیزیکی خاص مانند ورزش‌های تماسی و محافظت از دندان‌ها در برابر دندان قروچه، از لمینت‌های دندان خود مراقبت کنند. محافظت از دندان زیرین و ساختارهای نگهدارنده دندان  یا سلامت پریودنتال نیز مهم است. برای انجام این کار، بیماران باید مصرف کربوهیدرات خود را محدود کنند و چندین بار در روز مسواک بزنند و نخ دندان بکشند.

 ویزیت‌های معاینه منظم برای بررسی سلامت دهان و دندان بیمار و وضعیت لمینت‌ها نیز توصیه می‌شود. لمینت‌های دندان به طور متوسط ​​حدود پانزده سال عمر می‌کنند. با این حال، طول عمر لمینت‌های دندان می‌تواند از کمتر از ده سال تا بیست سال متغیر باشد.

معایب لمینت دندان

لمینت دندان یک درمان دائمی است. در لمینت، هر پوسته به هر دندان می‌چسبد. اگر یک پوسته از بین برود، استفاده دوباره از آن امکان پذیرنیست و افراد باید نسبت به ترمیم آن اقدام نمایند. همچنین بیمار باید مراقب مواد غذایی که مصرف می‌کند باشد. بیمار نمی‌تواند غذاهای سخت و یا سفت بخورد. این مواد ممکن است پوسته ها را دچار آسیب‌های جدی کند و یا منجر به شکستن آن‌ها شوند.

گاهی اوقات تقاضا بیمار با انجام بلیچینگ دندان بدست می آید و نیازی به لمینت نمی شود. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره بلیچینگ دندان در قزوین مقاله لینک شده را مطالعه نمائید.

هنگامی که پوسته‌ها ترک خورده یا شکسته می‌شوند، هیچ راهی برای استفاده از آنها وجود ندارد. پس از انجام لمینت ممکن است مقداری حساسیت دندان به دما ایجاد شود. در این روش، دندانپزشک باید برخی از لایه‌های مینای دندان را بتراشد. یکی دیگر از نکات منفی در استفاده از این کار، ایجاد حفره است. در افرادی که لمینت‌های دندانی دارند احتمال پوسیدگی دندان در زیر لمینت کماکان وجود دارد.

بیشتر بخوانید: بهترین دندانپزشک زیبایی در قزوین

 به همین دلیل است که مراقبت بهینه از دندان برای این لمینت‌ها الزامی است. لمینت‌های دندان برای افرادی که دندان‌های ضعیف و پوسیده دارند مناسب نیستند. حتی در برخی موارد انجام لمینت دندان برای کسانی که پریودنتیت دارند نیز مناسب نیست. افرادی که دارای لایه مینای نازک هستند نباید لمینت‌ را انتخاب کنند.

پوشش‌های لمینت در نتیجه یک معاینه تخصصی که شامل اندازه گیری دندان‌های خاص بیمار است، طراحی می‌شوند و سپس روکش‌های آماده شده با چسب مخصوص و با حداقل تراشیدن دندان‌ها به خوبی چسبانده می‌شوند که یک روش کم تهاجمی برای بازگرداندن زیبایی به لبخندتان است.

سخن آخر

چه تغییر رنگ‌ جزئی در دندان‌ها داشته باشید که باعث تردید شما در لبخند زدن شود یا حتی مشکلات جدی‌تری در دندان که می‌خواهید آن را برطرف کنید، لمینت دندان می‌تواند همان انتخابی باشد که برای بازگرداندن اعتماد به نفس خود به آن نیاز دارید. لمینت ونیر برای اصلاح اختلالات زیبایی مانند تغییر شکل یا شکستگی در دندان‌های بیمار استفاده می‌شود.

مطالب مرتبط
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *