لوگو دکتر امین جباری
بهترین سن برای کامپوزیت دندان

بهترین سن برای کامپوزیت دندان مهم است؟

بهترین سن برای کامپوزیت دندان چه سنی است؟ در واقع بیماران در هر سنی به دلایل مختلفی از جمله ترمیم دندان های شکسته و پوشاندن لکه های نامطلوب روش‌های دندانپزشکی زیبایی را دنبال می کنند. اگر شکاف، ترک یا ناهماهنگی ناراحت کننده دارید، درمان زیبایی دندان ممکن است برای شما مناسب باشد. در این مقاله قصد داریم درباره بهترین سن برای کامپوزیت دندان صحبت کنیم.

بهترین سن برای کامپوزیت دندان چقدر می‌تواند باشد؟

بسیاری از بیماران هنگام مراجعه از دندانپزشک خود درباره بهترین سن برای کامپوزیت دندان سؤالاتی مطرح می‌کنند. در برخی مواقع انتخاب بهترین سن برای کامپوزیت دندان می‌تواند نتایج مطلوب تری را به دنبال داشته باشد. اما در واقع چیزی که بسیار مهم تر است، موقعیت و شرایط فرد داوطلب برای انجام کامپوزیت یا سایر روش‌های زیبایی است. پس مهم تر از همه این است که چرا به دندانپزشک زیبایی نیاز دارید. علاوه بر آن برای اینکه بدانید بهترین سن برای کامپوزیت دندان و سایر روش‌ها چقدر است، باید به موارد دیگر مثل علل نیاز به دندانپزشک زیبایی، توجه کنید.

دلایل نیاز به روش‌های دندانپزشکی زیبایی

همانطور که پیش ترگفته شد، بررسی علل نیاز به روش‌های زیبایی در اولویت انتخاب بهترین سن برای کامپوزیت دندان و موارد دیگر است. عوامل نیاز به دندانپزشکی زیبایی به شرح زیر هستند:

  • در جهت جلوگیری از شکستگی دندان‌ها و یا پیشگیری از بهداشت بد دهان که ممکن است به سلامت دندان‌ها آسیب جدی وارد کند.
  • جهت ترمیم برخی از نقایص دندان یا پر کردن شکاف‌های بین دندان و دیگر مواردی که در اثر ضربه دچار شکستگی شده اند.
  • اگر دندان‌های شما به دلیل سال‌ها خوردن غذاهای تیره رنگ زرد و لکه‌دار شده‌اند، ممکن است از نشان دادن آن دندان‌ها در مکان‌های عمومی واهمه داشته باشید. روش های سفید کردن می توانند آن مشکل را فوراً درمان کنند و به شما کمک کند تا از شر لکه ها خلاص شوید.
  • دندان های شما ممکن است بیش از حد به هم نزدیک، کوچک و شلوغ به نظر برسند و مشکلات زیادی از جمله دندان درد و حتی بیماری لثه را به همراه داشته باشند. در این مواقع فارغ از در نظر گرفتن بهترین سن برای کامپوزیت دندان، از این روش یا سایر روش‌های دیگر برای ترمیمم دندان‌ها استفاده می‌شود.
  • بسته به شدت مشکلات سلامت دندان شما، دندانپزشک شما ممکن است یک گزینه دندانپزشکی زیبایی را به شما پیشنهاد دهد. بهترین سن برای کامپوزیت دندان و روش‌های دیگر زیبایی در صورتی مهم خواهد بود که بیمار یک خردسال باشد یا اینکه به دلیل قرار گرفتن وی در سن رشد، احتمال رشد مجدد دندان‌ها وجود داشته باشد. در واقع تفکیک بیشتر انواع روش‌های دندانپزشکی زیبایی موجود را بر اساس گروه سنی نشان می دهند.

لزوم استفاده از روش‌های زیبایی دندان

مراجعه کننده چه یک بزرگسال یا یک کودک باشد که به دنبال روش های دندانپزشکی زیبایی است، دلایل معتبر زیادی برای نیاز به روش های خاص وجود دارد. برخی از والدین ممکن است استدلال کنند که زیبایی دندان های کودک در سنین پایین اهمیتی ندارد. اما ممکن است مشکلاتی در مورد سلامت دهان و دندان وجود داشته باشد که مانع از توانایی کودک شما در استفاده از دهان با عملکرد کامل بدون ناراحتی شود.

دندانپزشکی زیبایی کودکان

برخی از مشکلات جدی وجود دارد که ناشی از ناهماهنگی شدید است. به همین دلیل است که دندانپزشکی زیبایی می تواند برای حل این مشکلات کار کند. کودکان خردسال و نوجوانانی که با لبخندهای ناقص سر و کار دارند، می توانند از یک روش درمانی کامپوزیت دندان ساده استفاده کنند که شامل افزودن مواد همرنگ دندان به دهان می شود. گاهی بهترین روش برای اصلاح طرح لبخند در خردسالان استفاده از روش ارتودنسی است. بیشتر درمان های زیبایی کودکان شامل اقدامات پیشگیرانه ای است که می تواند از نفوذ پوسیدگی، باکتری و عفونت به دهان کودک جلوگیری کند.

دندانپزشکی زیبایی بزرگسالان

اکثر بزرگسالان در هر سنی می توانند کاندیدای خوبی برای دندانپزشکی زیبایی شوند. در حالی که دندانپزشکی برای کودکان در درجه اول بر پیشگیری متمرکز است، دندانپزشکی بزرگسالان بر درمان و ترمیم متمرکز است. به همین دلیل است که برخی از محبوب ترین روش های دندانپزشکی، سفید کردن دندان ها، روکش های دندانی و باندینگ دندان و کامپوزیت دندان است. در واقع می‌توان گفت بهترین سن کامپوزیت دندان برای بزرگسالان چندان مسئله مهمی به حساب نمی‌آید و هر فردی در هر سنی از بزرگسالی می‌تواند کامپوزیت را انجام دهد.

به طور کلی این درمان‌ها را می‌توان برای رفع شکاف‌ها یا بریدگی‌های دندان و همچنین ترمیم دندان‌های شکسته ناشی از آسیب قبلی استفاده کرد. دندانپزشکی زیبایی می‌تواند شکاف‌هایی را که در دندان‌های شما افتاده است پر کند و سفیدی‌های مرواریدی شما را پس از سال‌ها سایش بازگرداند.

مطالب مرتبط
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *