لوگو دکتر امین جباری
کاشت مجدد ایمپلنت

کاشت مجدد ایمپلنت دندان

کاشت مجدد ایمپلنت روشی است که با استفاده از آن ایمپلنت های ناموفق و آسیب دیده را با ایمپلنت های جدید تعویض می کنند. در واقع میزان موفقیت ایمپلنت همیشه ۱۰۰ درصد نیست و این امکان وجود دارد که نیاز به جایگزینی مجدد ایمپلنت ها باشد. برای مثال یکی از دلایل بارز برای انجام کاشت مجدد، شکسته شدن پایه ایمپلنت است. در ادامه به بررسی دلایل و مراحل کاشت مجدد ایمپلنت می پردازیم. 

کاشت مجدد ایمپلنت دندان

علت کاشت مجدد ایمپلنت

همانطور که گفته شد ایمپلنت دندان روشی مطمئن و موفق برای جایگزینی دندان های آسیب دیده و از دست رفته است. اما با این حال در برخی مواقع نیاز به کاشت مجدد وجود دارد. رایج‌ ترین علل کاشت مجدد ایمپلنت، عبارتند از:

·     بروز عفونت در لثه: عفونت معمولا به دلیل رعایت نکردن بهداشت دهان و دندان ایجاد می شود. اما فراموش نکنید که عفونت در برخی مواقع می تواند ناشی از نقص در فرآیند جراحی باشد.

·     جوش نخوردن ایمپلنت با استخوان فک: برخی عوامل مانند عفونت باعث جوش نخوردن استخوان فک با ایمپلنت می شوند. در این صورت بیماران نیاز به کاشت دوباره ایمپلنت دارند.

·     بیماری های زمینه ای: بیماری های زمینه ای از جمله پوکی استخوان و … می توانند منجر به ناموفق شدن ایمپلنت شوند.

·     انتخاب جراح کم تجربه: جراحانی که تجربه کافی در این زمینه ندارند، ممکن است اشتباهاتی مرتکب شوند که منجر به شکست ایمپلنت شود.

·     ضربه شدید به ایمپلنت: ضربه شدید به ایمپلنت می تواند ایمپلنت ها را شل کرده یا بشکند.

موارد زیر برخی از دلایل دیگر کاشت دوباره ایمپلنت هستند:

1.  استعمال دخانیات

2.  فشار بیش از حد به ایمپلنت

3.  شکستن پیچ ایمپلنت های دندانی

4.  عدم رعایت بهداشت دهان و دندان ها

5.  مصرف داروهای خاص

6.  استفاده از سایز نامناسب ایمپلنت

بیشتر بدانید: شکستن ایمپلنت دندان

مراحل کاشت مجدد ایمپلنت

کاشت مجدد ایمپلنت تا حدودی شبیه به کاشت ایمپلنت اولیه است. فرق اساسی این کاشت با کاشت اولیه، در خارج کردن ایمپلنت از استخوان فک است.

اگر بافت لثه تخریب شده باشد، پس از خارج کردن ایمپلنت ها بلافاصله کاشت مجدد صورت نمی گیرد، چرا که بافت لثه نیاز به ترمیم دارد. اما در صورتی که بافت لثه و استخوان های فک سالم باشند، پزشک می تواند بلافاصله اقدام به کاشت مجدد کند. البته توجه داشته باشید که معمولا پزشکان توصیه میکنند حداقل 2 ماه بین خارج کردن ایمپلنت های اولیه و کاشت مجدد ایمپلنت ها فاصله باشد.

به طور کلی مراحل کاشت دوباره ایمپلنت ها، عبارتند از:

1.  خارج کردن ایمپلنت از استخوان فک

2.  قرار دادن پایه ایمپلنت جدید در استخوان فک

3.  جوش خوردن پایه ایمپلنت به استخوان فک

4.  نصب اباتمنت

5.  قالب گیری برای روکش

6.  نصب روکش موقت

7.  برداشتن روکش موقت و نصب روکش اصلی

خارج کردن ایمپلنت از استخوان فک

برای خارج کردن ایمپلنت از استخوان فک، ابتدا روکش را برداشته و اباتمنت را جدا می کنند. پس از جدا کردن اباتمنت، نوبت به برداشتن پیچ ایمپلنت می رسد. البته مراحل گفته شده به همین سادگی نیست، زیرا جراح طی انجام این مراحل باید توجه و دقت کافی داشته باشد. در صورت بی دقتی جراح، این امکان وجود دارد که حین خارج کردن ایمپلنت، به استخوان فک آسیب برسد.

برداشتن ایمپلنت هایی که با استخوان فک جوش خورده و ادغام شده اند، کمی سخت و دشوارتر از ایمپلنت هایی است که هنوز با استخوان فک ادغام نشدند.

روش‌ های خارج کردن ایمپلنت

برای خارج کردن ایمپلنت روش های مختلفی وجود دارد که یکی از روش های رایج آن، استفاده از trough bur است. در این روش از یک دستگاه برش برای جدا کردن ایمپلنت ها از استخوان کف استفاده می‌شود. برای این کار، برش کوچکی روی استخوان فک ایجاد می کنند تا ایمپلنت بهتر و سریعتر جدا شود.

یکی دیگر از روش های خارج کردن ایمپلنت، استفاده از دستگاه پیزوالکتریک است. در این روش، با استفاده از انرژی مافوق صوت، استخوان های اطراف ایمپلنت را خالی می کنند.

تقویت حفره دندان برای کاشت مجدد ایمپلنت

پزشکان برای تقویت حفره دندان و افزایش بقای ایمپلنت ها باید به نکات زیر توجه لازم را داشته باشند:

جدا کردن بافت فیبروز: برای کاشت ایمپلنت جدید، باید تمام بافت فیبروز را از حفره ایمپلنت برداشته و سپس حفره با مواد شیمیایی اصلاح شود.

از بین بردن باکتری ها در حفره ایمپلنت: حذف این باکتری ها از ایجاد عوامل بیماری زا جلوگیری می کند.

افزایش رگ زایی: از آنجایی که عروق خونی برای ادغام استخوان با ایمپلنت ضروری است، پزشکان با روش هایی به رگ زایی و موفقیت در کاشت مجدد ایمپلنت کمک می کنند.

مشکلات کاشت مجدد ایمپلنت

کاشت مجدد ایمپلنت معمولا با مشکلات بیشتری از ایمپلنت اولیه همراه است. موارد زیر برخی از این مشکلات محسوب می شوند:

·     ماندگاری ایمپلنت های جدید کمتر از ایمپلنت های اولیه است.

·     درد بیشتری حین کاشت مجدد احساس می شود.

·     برای کاشت مجدد ایمپلنت، باید بیشتر هزینه کنید.

·     احتمال جوش نخوردن ایمپلنت با استخوان فک بیشتر است.

·     دوره نقاهت بیشتری دارد.

·     این امکان وجود دارد که به عصب های مجاور ایمپلنت آسیب برسد.

سوالات متداول

هزینه کاشت مجدد ایمپلنت چقدر است؟

هزینه های کاشت مجدد بستگی به عوامل مختلفی  از جمله نوع ایمپلنت دارد. بنابراین برای اطلاع دقیق از هزینه ها بهتر است با مطب جراح مورد نظر خود تماس گرفته یا به صورت حضوری مراجعه کنید.

آیا خارج کردن ایمپلنت از استخوان فک دردناک است؟

خارج کردن ایمپلنت معمولا دردناک نیست، اما این امکان وجود دارد که درد و ناراحتی خفیفی را احساس کنید.

ایمپلنت های ثانویه چقدر ماندگاری دارند؟

ایمپلنت های دوم معمولا ماندگاری کمتری نسبت به ایمپلنت های اول دارند. با این حال ایمپلنت های ثانویه در صورت رعایت نکاتی که جراح توصیه می کند، می توانند تا 20 سال هم ماندگاری داشته باشند.

نتیجه گیری

همانطور که اشاره شد، کاشت مجدد ایمپلنت به دلایل مختلفی از جمله جوش نخوردن با استخوان، عفونت و… ایجاد می شود. توجه داشته باشید که در صورت هر گونه نقص در جراحی ثانویه، عوارض و مشکلات متعددی مانند عفونت، آسیب به عصب و…بروز خواهد کرد. بنابراین لازم است برای کاهش خطر عوارض، یک جراح باتجربه و ماهر را انتخاب کنید. علاوه بر این تمامی دستورالعمل های جراح را به طور کامل رعایت کنید تا ماندگاری ایمپلنت های خود را افزایش دهید.

مطالب مرتبط
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *