لوگو دکتر امین جباری
پیوند استخوان در ایمپلنت دندان

پیوند استخوان در ایمپلنت دندان در قزوین

پیوند استخوان در ایمپلنت دندان یک تکنیک اضافه کردن استخوان است که موجب تقویت آن می‌شود. با انجام چنین کاری یک پی مستحکم برای پشتیبانی از ایمپلنت دندان را خواهید داشت. در بسیاری از مواقع بدون پیوند استخوان برای نگه داشتن ایمپلنت، استحکام کافی وجود ندارد. هدف از پیوند استخوان در ایمپلنت دندان داشتن دندان‌های مقاوم و مستحکم است. در این مطلب قصد داریم درباره پیوند استخوان در ایمپلنت دندان بیشتر صحبت کنیم.

پیوند استخوان در ایمپلنت دندان چیست؟

در این نوع از ایمپلنت، با افزودن یک استخوان به فک، پی ریزی لازم برای انجام ایمپلنت اتفاق می‌افتد. در واقع گاهی نیاز است مقاومت به دندان‌ها بازگردد. باید توجه داشته باشید که بعد از پیوند استخوان به فک نیاز است تا بین عمل پیوند و کاشت ایمپلنت یک فاصله زمانی وجود داشته باشد. البته در مواقعی که پیوند بسیار جزئی است، ممکن است نیازی به این فاصله زمانی وجود نداشته باشد.

پیوند استخوان به فک، انحنای استخوان و شکل آن را به فک بازمی‌گرداند. همچنین علاوه بر پشتیبانی از کاشت ایمپلنت، بخش از دست رفته را پر می‌کند تا ساختار صورت پرتر و جوان‌تر شود.

علت پیوند استخوان در ایمپلنت دندان

به طور معمول پیوند استخوان زمانی انجام می‌شود که در لثه عفونت عمقی وجود داشته یا بر اثر جراحت، ناحیه فک ساختار طبیعی خود را از دست داده است. همچنین ممکن است در اثر کشیدن دندان، استخوان به تدریج باز جذب شده و فک را کوچک‌تر کرده باشد. اگر در چنین مواردی که فک استحکام خود را از دست داده است، کاشت ایمپلنت انجام شود، فشار شدیدی را به فک وارد می‌کند. در نتیجه استخوان توان ثابت نگه داشتن ایمپلنت را ندارد و درمان ممکن است با شکست مواجه شود. زمانی که ایمپلنت حرکت کوچکی داشته باشد، امکان جدا شدن آن از استخوان اطراف و لق شدن آن وجود دارد. در نتیجه چنین اتفاقی، ایمپلنت باید کشیده شود و برای کاشت مجدد، پیوند استخوان انجام شود.

پیوند استخوان چگونه انجام می شود؟

شاید برای شما هم سؤال باشد که پیوند استخوان در ایمپلنت دندان چگونه انجام می‌شود؟ اگر متخصص به شما اعلام کند که استخوان مناسبی برای کاشت ایمپلنت ندارید، به طور معمول اولین راه حل پیوند استخوان است. در این روش، استخوان اهدایی یا از بدن خودتان و یا از یک منبع دیگر برداشت و برای عمل پیوند در نظر گرفته می‌شود. در این بخش مراحل اجرای پیوند استخوان را شرح دادیم:

 • قبل از شروع پیوند استخوان، بی حسی را دریافت می‌کنید.
 • در طول عمل، علائم حیاتی شما به طور مداوم چک می‌شود.
 • دهان به طور کامل تمیز و محیط آن برای عمل آماده می‌شود.
 • جراح با ایجاد برش در لثه آن را بالا می‌زند و به استخوان زیر آن دسترسی پیدا می‌کند.
 • در داخل استخوان، مواد استخوانی پیوند قرار می‌گیرد.
 • پیوند استخوان با غشای مخصوص یا چسب قابل حل و یا پیچ مخصوص در جای خود قرار می‌گیرد و ثابت می‌شود.
 • محلی که در آن برش ایجاد شده، برای جوش خوردن بخیه می‌شود.

بیشتر بخوانیم: مراقبت پس از ایمپلنت دندان

پیوند استخوان در ایمپلنت برای چه افرادی ضروری است؟

اگر در دسته افرادی هستید که قصد انجام عمل ایمپلنت را دارید، باید میزان حجم و تراکم استخوان فک شما توسط دندانپزشک بررسی شود. در صورتی که شرایط لازم برای ایمپلنت را نداشته باشید، پیوند استخوان به فک به شما توصیه خواهد شد. در صورت مواجهه با موارد زیر، پیوند استخوان در ایمپلنت دندان برای شما ضروری است:

 • اگر در مدت طولانی دندان خود را از دست داده باشید.
 • نقص‌هایی را از زمان تولد خود داشتید.
 • اگر دچار بیماری لثه شده باشید.
 • زمانی که به صورت ضربه یا آسیبی وارد شده باشد.

آمادگی برای پیوند استخوان در ایمپلنت دندان

پیوند استخوان به فک نیاز به آمادگی زیادی ندارد. به طور معمول قبل از انجام عمل، پزشک دستورالعمل‌هایی را به شما می‌دهد تا موارد مراقبتی را انجام دهید. این دستورالعمل‌ها شامل موارد زیر هستند:

 • تا 8 الی 12 ساعت پیش از عمل، از خوردن و آشامیدن پرهیز کنید.
 • در صورت مصرف هرگونه دارو، آن را به دندانپزشک خود اعلام کنید. مخصوصا اگر داروهای شما در دسته رقیق کننده‌های خون باشند.
 • سعی کنید پس از اتمام عمل از رانندگی خودداری کنید. چون احتمال دارد که تحت تأثیر مواد بی حسی باشید.

چه موادی در پیوند استخوان استفاده می‌شود؟

موادی که در پیوند استخوان استفاده می‌شوند به شرح زیر هستند:

پیوند اتوگرافت

در این روش، استخوان از بدن خود بیمار برداشته می‌شود. که معمولا از استخوان تهیگاهی ران است. البته باید توجه داشته باشید که این روش امکان موفقیت عمل را افزایش می‌دهد. در این روش دو عمل جراحی را تجربه خواهید کرد. اما به دلیل جزئی بودن آن دوره نقاهت بسیار کوتاه خواهد بود.

پیوند آلوگراف

در این روش استخوان از یک منبع دیگر، به طور معمول از یک جسد گرفته می‌شود. این نوع از برداشت استخوان که به آن بانک استخوان نیز می‌گویند، در شرایطی صورت می‌گیرد که تمام موادفرآوری شده و استریل هستند.

پیوند زنوگراف

استخوان استفاده شده در این روش از یک حیوان و به طور معمول از یک گاو گرفته می‌شود. از این مواد نیز در حالت فرآوری شده استفاده می‌کنند و پس از پیوند، استخوان بدن از این مواد برای رشد بهره می‌گیرد.

پیوند آلوپلاست

مواد استفاده شده در این روش از پیوند، مواد مصنوعی و حاوی مواد طبیعی معدنی هستند.

برای انتخاب هر نوع از این روش‌ها باید با دندانپزشک خود مشورت کنید.

مطالب مرتبط
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *