لوگو دکتر امین جباری
پس زدن ایمپلنت دندان

علت پس زدن ایمپلنت دندان، راه تشخیص و درمان آن

پس زدن ایمپلنت دندان ازجمله مشکلات شایع در افرادی است که برای بهبود مشکلات دهان و دندان خود از ایمپلنت استفاده کرده‌اند. در برخی موارد افراد درخصوص این مشکل دچار نگرانی‌هایی خواهند شد و حتی ممکن است عده‌‌ای از انجام این روش پشیمان شوند. بررسی‌های صورت گرفته در این زمينه و تحقیقات دانشگاه‌های علوم پزشکی دهان و دندان در جهان بیانگر آن است که ایمپلنت‌ها تنها در ۲ درصد احتمال پس زدن و شکست خوردگی دارند.

در برخی موارد علت ایجاد این وضعیت ممکن است ناشی از سبک زندگی نادرست افراد باشد. لازم است که افراد برای جلوگیری از بروز این مشکل برخی نکات مهم در این باره را رعایت کنند. اگر قصد دارید ایمپلنت دندان انجام دهید و به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در این باره هستید، تا پایان این مقاله به ما همراه باشید. در ادامه به نکاتی درخصوص چگونگی علت پس زدن ایمپلنت و نحوه درمان آن اشاره خواهد شد.

پس زدن ایمپلنت یعنی چه؟

افرادی که دچار پس زدن ایمپلنت می‌شوند اغلب با شکست ایمپلنت دندان در این ناحیه مواجه خواهند شد. در این شرایط بدن ایمپلنت را به عنوان یک جسم خارجی پس می‌زند که در نتیجه منجر به بروز مشکلاتی گوناگونی در افراد خواهد شد. اکثر افرادی که پس زدن ایمپلنت دندان برای آن‌ها ایجاد شده است، اغلب بهداشت دهان و دندان خود را به‌خوبی رعایت نکرده‌اند. این نکته جزء عوامل اساسی بروز این مشکل در بیماران است.

پس زدن ایمپلنت یا شکست آن ارتباطی به کیفیت ایمپلنت را تخصص دندانپزشک ندارد و معمولا در اثر بی‌توجهی به این وضع یا سهل‌انگاری بیماران ایجاد می‌شود. در برخی موارد کسانی که به این عارضه مبتلا می‌شوند از قبل برخی عوارض شدید در هنگام انجام آن را تجربه کرده‌اند. این وضعیت بین ۳ الی ۵ ماه پس از کاشت ایمپلنت ایجاد می‌شود و باعث عدم موفقیت آن در دهان بیمار خواهد شد.

چه عواملی باعث پس زدن ایمپلنت می‌شود؟

پس زدن ایمپلنت دندان از جمله مشکلاتی است که در میان افرادی که آن‌ را انجام‌ داده‌اند، دیده می‌شود. عوامل مختلفی باعث منجر به بروز این عارضه خواهد شد که در ادامه به هریک از این موارد اشاره‌ می‌شود:

عفونت: ازجمله عوامل موثر در بروز پس زدن ایمپلنت دندان، ایجاد عفونت در بدن بیماران است. این وضعیت بعد از جوش خوردن ایمپلنت ایجاد می‌شود و اغلب در ۲ الی ۳ ماه پس از کاشت، شکست می‌خورد.

لثه ضعیف: افرادی که دارای لثه‌های ضعیف هستند، به سبب عدم استحکام کافی در آن، کاشت ایمپلنت با شکست مواجه می‌شود. کسانی که لثه های ضعیف دارند اغلب در هنگام معاینه نسبت به این مشکل در ناحیه دهان و دندان خود اطلاعاتی کسب می‌کنند.

  • آلرژی: یکی دیگر از عوامل موثر در شکست ایمپلنت، وجود آلرژی و حساسیت مختلف در افراد است. در برخی موارد حساسیت به بخشی از اجزای ایمپلنت در دهان وجود دارد که احتمال پس زدن آن را در دهان افزايش می‌دهد.
  • اختلالات فشارخون: افرادی که سیگار مصرف می‌کنند یا از دارو‌های مختلف استفاده دارند، اغلب دچار اختلالاتی در فشارخون خود خواهند شد. این وضعیت ممکن است باعث پس زدن ایمپلنت دندان شود.
  • بیماری‌های مختلف: ابتلا به بیماری‌های خودایمنی همچون دیابت، باعث افزایش احتمال بروز پس زدن ایمپلنت در افراد می‌شود. در برخی موارد کسانی که دچار آرتروز هستند نیز به این‌ وضعیت دچار خواهند شد.

درمان پس زدن ایمپلنت چیست؟

درمان پس زدن ایمپلنت به کمک روش‌های گوناگونی انجام می‌شود. پزشک با بررسی دلایل بروز این عارضه و شدت آن، روش‌های مناسبی براي بهبود این وضعیت در بیماران را ند نظر قرار می‌دهد. برخی راهکار‌های درمانی موثر در این عارضه عبارت‌اند از:

  • رعایت نکات بهداشتی دهان و دندان
  • پیوند استخوان در دهان
  • تمیز‌کردن ایمپلنت
  • حذف ایمپلنت به‌منظور کاهش عوارض ناشی از این وضعیت
  • تجویز برخی‌ دارو‌های موثر در درمان این عارضه همچون آنتی‌بیوتیک
  • استفاده از دارو‌های ضد التهابی
  • عدم استفاده از سیگار و الکل

نتیجه گیری

یکی از مشکلاتی که ممکن است برای بیمارانی که کاشت ایمپلنت انجام می‌دهند ایجاد شود، پس زدن ایمپلنت در دندان است. این وضعیت باعث بروز مشکلاتی در ناحیه دهان بیمار خواهد شد. این عارضه معمولا در اثر عوامل مختلفی ایجاد می‌شود. بروز عفونت، آلرژی و مشکلات فشارخون در ایجاد شکستگی ایمپلنت نقش موثری خواهند داشت. روش‌های درمانی گوناگونی برای بهبود این وضعیت وجود دارد که بیماران می‌توانند به کمک آن به بهبود سریع و اصولی این مشکل بپردازند.

سوالات متداول

پس زدن ایمپلنت چیست؟

در مواردی که ایمپلنت دندان با شکست مواجه شود و دوام کافی در دهان بیمار نداشته باشد، این این حالت می‌گوییم که پس زدن ایمپلنت دندان رخ داده است‌. این وضعیت بین ۱ الی ۳ ماه پس از جوش‌خوردن ایمپلنت ایجاد می‌شود.

مهم‌ترین عوامل پس زدن ایمپلنت دندان کدام است؟

عفونت و آلرژی از مهم‌ترین عوامل در ایجاد پس زدگی ایمپلنت در دهان است‌ در برخی موارد لثه ضعیف و اختلالات موجود در فشارخون نیز باعث این وضعیت در بدن بیمار خواهد شد.

درمان پس زدن ایمپلنت دندان چگونه خواهد بود؟

استفاده از دارو‌های تجویزشده توسط پزشک، پیوند استخوان و حذف ایمپلنت ازجمله راهکار‌های درمانی موثر برای بهبود این عارضه در دهان افراد است.

مطالب مرتبط
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *