لوگو دکتر امین جباری
پروتزهای دندانی

معرفی انواع پروتز دندان

پروتز دندان چیست؟ از دست دادن دندان‌ها می‌تواند دلایل مختلفی از جمله پوسیدگی دندان، ضربه و بیماری لثه داشته باشد که اغلب دلیل دوم علت اصلی از بین رفتن دندان‌ها است. به طور کلی، زمانی که زیبایی دندان به خطر می‌افتد، مردم به دنبال درمان دندان‌های آسیب دیده خود هستند. هنگامی که دندان‌ها از بین می‌روند، دندان‌های کناری و مقابل به سمت فضای آزاد حرکت می‌کنند و باعث ایجاد عدم تعادل در قوس‌های دندانی می‌شوند. پروتز دندان یکی از بی‌خطرترین روش‌های جایگزینی دندان از دست رفته است.

پروتز دندان چیست؟

یک دندان از دست رفته می‌تواند بر توانایی غذا خوردن علاوه بر زیبایی افراد تأثیر بگذارد و خطر ابتلا به بیماری لثه را نیز افزایش دهد. دندان از بین رفته می‌تواند بر سلامت استخوان فک اثر داشته باشند و دندان‌های دیگر را در معرض خطر قرار دهد. پروتز دندان راه حلی برای قرار دادن دندان باکیفیت به جای دندان آسیب دیده است.

کامپوزیت دندان

استفاده‌ از پروتز دندان عملکرد و زیبایی دندان را بازیابی می‌کند و به طور کلی طولی نمی‌کشد که افراد به دندان‌های جدید عادت کنند.  در صورت از دست دادن کامل دندان، پروتز به ایمپلنت دندان متصل می‌شود.

هدف از گذاشتن پروتز

زمانی که دندان‌ها دچار آسیب می‌شوند، درمان‌های دندانپزشکی مؤثرتری وجود دارد که می‌تواند جایگزین آن‌ها گردد تا از عملکرد صحیح دندان اطمینان حاصل شود. به منظور بازگرداندن عملکردهای جویدنی، زیبایی شناختی، آوایی و به حداقل رساندن این اثرات، پروتز دندان برای بیماران در نظر گرفته می‌شود. پروتز دندان یک عنصر مصنوعی است که جایگزین یک یا چند دندان در داخل حفره دهان است.

مزایای پروتز دندان

به کمک این پروتزها می‌توان زیبایی و عملکرد دندان‌های اصلی را که از دست رفته‌اند به طور کامل بازیابی کرد. انجام بررسی‌های لازم دهان، تجزیه و تحلیل نیازهای دندان هر بیمار و همچنین ایجاد پروتز نیازمند دندانپزشک با تجربه می‌باشد. در کلینیک دندانپزشکی دکتر امین جباری، مشاوره‌ و انجام پروتز دندان مطابق با نیاز بیمار و به همراه تجهیزات کاملاً پیشرفته انجام می‌شود.

بیشتر بخوانید: بهترین دندانپزشک زیبایی در قزوین

پروتزهای دندانی، همانند دندان‌های مصنوعی هستند که برای اصلاح نواقص دندان‌های از دست رفته و یا اصلاح ساختار خراب دندان ساخته می‌شوند. آنها برای تداوم سلامت بافت دهان، بازگرداندن عملکرد صحیح غذا خوردن و ارائه زیبایی دندان استفاده می‌شوند. با توجه به تعداد دندان‌های از دست رفته، محل قرارگیری آنها و نیاز بیمار، پروتزها ساخته می‌شوند.

انواع پروتز دندان

انواع پروتزهای دندانی عبارتند از پروتز ثابت، ونیر، بریج و پروتز متحرک دندان مصنوعی هستند. علاوه بر این، کاربردهای دندانپزشکی زیبایی (لمینیت های چینی، طرح لبخند، پوشش امپرس، پرسلن زیرکونیوم) که امروزه از اهمیت بالایی برخوردار هستند، در گستره درمان های پروتز دندان قرار می‌گیرند. پروتز را می‌توان به پروتز متحرک و ثابت تقسیم بندی کرد.

بیشتر بخوانید: اصلاح طرح لبخند در قزوین

پروتز دندان ثابت

پروتز دندان ثابت

در واقع پروتز ثابت، فرآیند بازسازی دندان به علت از دست دادن بافت یک دندان یا چند دندان است که با استفاده از موادی مشابه رنگ و بافت دندان‌های اطراف تهیه می‌شود. بسته به ساختار دندان، چندین گزینه مواد، برای این فرآیند وجود دارد که به عنوان تاج‌گذاری نیز شناخته می‌شود.

مواد جایگزین مختلفی مانند تاج‌های چینی فلزی، روکش فلزی، روکش‌های چینی تقویت شده یا زیرکونیومی و تاج‌های فلزی برای انجام پروتز وجود دارد.

روکش‌های چینی با پشتیبانی از فلز:

این نوع از پروتزها به گونه‌ای هستند که با روکش‌ چینی‌های زیبایی که روی زیرسازی فلزی قرار گرفته‌اند، ساخته شده‌اند.

روکش‌های پرسلنی کامل:

روکش‌های کامل چینی بدون فلز را می‌توان در دندان‌های جلویی که زیبایی‌شناسی برای دستیابی به ظاهری مشابه با دندان‌های طبیعی مهم است، استفاده کرد.

تاج‌های فلزی:

تاج‌های فلزی، تاج‌هایی هستند که تماماً از فلزی مانند طلا، کروم و کبالت ساخته شده‌اند. بر خلاف روکش‌های پرسلن کامل، مناطق استفاده از روکش‌های فلزی محدود است و برای استفاده در دندان‌های ناحیه خلفی که از نظر زیبایی مشکلی ندارند و در مناطقی که نمی‌توان از روکش‌های پرسلنی کامل استفاده کرد، مناسب است.

پروتز دندان متحرک

پروتز ثابت یا دندان مصنوعی

استفاده از پروتزهای متحرک دندان، امکان بازیابی قوس دندانی را در صورت نداشتن دندان کامل یا جزئی فراهم می‌کند و به اصلاح عیوب پیچیده دندان می‌پردازد. این ساختار ارتوپدی به خوبی از دندان‌های طبیعی تقلید می‌کند. پروتزهای متحرک، نوع دیگری از دندان‌های مصنوعی هستند که به چند نوع تقسیم می شوند.

برای اینکه پروتزهای متحرک در نظر گرفته شوند، از دست دادن دندان باید شدید باشد و باید تمام دندان‌ها از بین بروند. از آنجایی که این پروتزها قابل جابجایی هستند، به راحتی توسط بیمار برداشته و متصل می‌شوند.

پروتز کلی

پروتزهای توتال پروتزهایی هستند که با حمایت از بافت استخوانی باقی مانده در فک پایین و بالا در زمانی که شما هیچ دندانی در دهان خود ندارید ساخته می‌شوند. در مواردی که نمی‌توان از ایمپلنت استفاده کرد ترجیح داده می‌شود که از این پروتز استفاده گردد.

پروتز جزئی

در واقع پروتز جزئی نوعی پروتز متحرک است که در مواردی که قسمتی از دندان‌های خود را در دهان دارید و قسمت دیگر را خارج می‌کنید، به عنوان جایگزینی برای ایمپلنت بکار می‌رود. پروتز جزئی از اکریلیک یا ریخته گری یک تکه ساخته شده است. این نوع پروتز با سیم‌هایی به دندان‌های اصلی متصل می‌شوند.

پروتز فوری

در مواردی که تمام دندان‌های اصلی باید برداشته شوند، یکی از گزینه‌های جایگزین برای کسانی که می‌خواهند دندان‌های خود را داشته باشند، پروتزهایی به نام «پروتز فوری» است و بلافاصله به محض برداشتن دندان‌های طبیعی در دهان قرار می‌گیرند.

پروتز دندان یا ایمپلنت

ایمپلنت مستقیماً در استخوان کاشته می‌شود و عملکرد جویدن و زیبایی شناسی را در صورت عدم وجود دندان تک یا کامل بازیابی می‌کند. پروتز روی ریشه‌های زنده ثابت می‌شود و نیاز به مراقبت دقیق تری دارد. برخلاف پروتزها، ایمپلنت‌های دندانی قطعاتی هستند که برای جایگزینی دندان طبیعی در صورت از دست دادن آن قرار می‌گیرند. آنها راه حل سریع‌تر و ساده‌تری برای بازگرداندن عملکرد دندان‌های از دست رفته هستند و بیشتر در جوانان و افراد مسن استفاده می‌شوند.

 ایمپلنت و پروتز دندان دو اصطلاحی هستند که گاهی با هم اشتباه گرفته می‌شوند، اما در عمل دندانپزشکی تفاوت‌های زیادی بین آن‌ها وجود دارد. به منظور یافتن مناسب‌ترین درمان، دندانپزشک بهترین گزینه را برای هر بیمار توصیه می‌کند. روش پروتز دندان آسیب کمتری دارد، زیرا بافت‌های نرم تحت تأثیر قرار نمی‌گیرند، روند درمان با در نظر گرفتن قالب‌ها، ساخت روکش‌ها و تثبیت آنها تا دو هفته طول می‌کشد.

گیف اینستاگرام

کاربرد چیست؟

از پروتز دندان برای جایگزینی دندان‌های از دست رفته، پوشاندن عیوب زیبایی و محافظت از دندان‌های آسیب پذیر در برابر آسیب بیشتر استفاده می‌شود. پروتزها شامل ایمپلنت‌ها، روکش‌ها و غیره می‌‌باشند که زیبایی و عملکرد ساختار دندان به کمک آن بازیابی می‌شود.

گیف آپارات

هنگامی که فرد دچار از دست دادن شدید بافت سخت دندانی می‌گردد، زیبایی دندان‌ها ضعیف می‌شود. همچنین بهترین راهکار برای سایش دندان‌ها، استفاده از پروتزهای دندانی برای ترمیم دندان‌های آسیب دیده است. ایجاد پروتز دندان نیازمند مراجعه به دندانپزشک متبحر و همچنین بکارگیری مواد اولیه با کیفیت می‌باشد. برای ماندگاری بیشتر پروتز‌ دندان انجام دستورالعمل‌های پزشکی و رعایت نکات مراقبتی بسیار حائز اهمیت است.

دکتر امین جباری به عنوان یکی از بهترین متخصصان دندانپزشکی زیبایی در قزوین به شما کمک می کنند تا بهترین گزینه را برای پروتز دندان انتخاب کنید.

سخن آخر

در این مقاله سعی شد انواع مختلف پروتز دندان، هدف از گذاشتن پروتز و مزایای این کار زیبایی و درمانی را بیان کنیم. امیدواریم در انتها به پاسخ سوالتان رسیده باشید. علاقه مندان می توانند از طریق درج نظر در کادر دیدگاه زیر تجربیات و سوالات خود درباره پروتز دندان را با ما و سایر خوانندگان عزیز در میان بگذارند.

مطالب مرتبط
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *