لوگو دکتر امین جباری
مراقبت پس از ایمپلنت دندان

مراقبت پس از ایمپلنت دندان + نکات مهم

برای مراقبت پس از ایمپلنت دندان، جراح متخصص شما قبل و بعد از آن با شما مشورت خواهد کرد. با این وجود چند کار وجود دارد که باید بعد از عمل ایمپلنت دندان انجام دهید. توجه داشته باشید که ایمپلنت یک روش زیبایی به حساب می‌آید و مانند تمامی درمان‌های زیبایی نیاز به مراقبت دارد. در این مقاله قصد داریم درباره مراقبت های پس از ایمپلنت دندان صحبت کنیم.

نکات مراقبت پس از ایمپلنت دندان

اگر تمامی مراحل مراقبت پس از ایمپلنت دندان را با دقت دنبال کنید، ریکاوری ایمپلنت شما بدون مشکل انجام می‌شود. به یاد داشته باشید، اگر احساس کردید که چیزی درست نیست، همیشه می توانید با متخصص خود در تماس باشید. با این حال، روش های کاشت کاملاً ساده هستند، بنابراین خطر هرگونه عارضه به حداقل می‌رسد. نکات مراقبت پس از ایمپلنت دندان از سوی متخصصان به شرح زیر است:

مراقبت پس از ایمپلنت‌ دندان باید بلافاصله شروع شود

پس از انجام ایمپلنت وقت آن رسیده است تا برای رسیدن به نتیجه مناسب، نکات مراقبتی زیر را انجام دهید.

خودداری از خوردن غذا و نوشیدنی گرم

اکنون که عمل شما کامل شده است، مستقیماً وارد حالت مراقبت پس از ایمپلنت می شوید. مراقبت پس از ایمپلنت دندان بلافاصله پس از عمل شما شروع می شود. یکی از مهمترین جنبه های مراقبت های فوری ایمپلنت دندان، پرهیز از خوردن غذا یا نوشیدنی گرم است. سعی کنید مدتی نوشیدن آب سرد را جدی بگیرید. بافت اطراف محل ایمپلنت شما به مدتی برای بهبودی نیاز دارد، بنابراین بهتر است از ایجاد مزاحمت در آن خودداری کنید.

علاوه بر پرهیز از غذا و نوشیدنی داغ،  باید از تماس با ناحیه ایمپلنت شده نیز خودداری کنید. در واقع حتی از گذاشتن زبان یا انگشت خود بر روی محل، پرهیز کنید. تا زمانی که بی حسی موضعی از بین نرفته است، از خوردن هرگونه غذای جامد اجتناب کنید. بهترین روش شما نوشیدن آب سرد خواهد بود. آب سرد تورم و مقداری ناراحتی در دهان را در اولین دوره 24 تا 48 ساعته کاهش می دهد. با نوشیدن آن، می توانید هر گونه اختلال در محل جراحی را حتی بیشتر کاهش دهید.

استفاده از کیسه یخ و مسکن

ممکن است پس از انجام ایمپلنت دندان کمی ناراحتی و تورم خفیف را تجربه کنید. استفاده از کیسه یخ و مسکن می‌تواند بسیار تأثیرگذار باشد. تورم بخش طبیعی از روند بهبود ایمپلنت است. علاوه بر این، احتمال افزایش تورم در دو یا سه روز اول وجود دارد. در واقع، تورم اطراف دهان پس از عمل ایمپلنت تا سه روز پس از جراحی به اوج خود می رسد.

وقتی صحبت از تسکین درد و تورم می شود، راه حل ان کیسه یخ و مسکن است. یک کیسه یخ بخش جدایی ناپذیر از پکیج مراقبت پس از ایمپلنت دندان شما است. کیسه های یخ تورم را کاهش می دهند که باعث کاهش ناراحتی شما نیز خواهند شد. برای بهترین و راحت‌ترین بهبودی، قبل از از بین رفتن کامل بی‌حسی، شروع به مصرف مسکن کنید. البته سؤالات خود را از متخصص خود بپرسید.

استفاده از دهانشویه آب نمک گرم

در هفته اول که درد و تورم از بین رفته است، می توانید ذهن خود را به جنبه بعدی و به همان اندازه مهم مراقبت پس از ایمپلنت دندان معطوف کنید. تمیز نگه داشتن دهان در روند بهبودی و در بهداشت دهان و دندان بسیار دارای اهمیت است. با مخلوط کردن چند قاشق چای خوری نمک با یک فنجان آب گرم، می توانید یک محلول ضد عفونی کننده اولیه درست کنید. استفاده از این روش فعالیت باکتری‌ها داخل دهان را کاهش خواهد داد. همچنین به کاهش بروز عوارض کمک می‌کند.

استفاده از مسواک

بدون شک دندانپزشک به شما گفته است که مسواک زدن خوب کلید سلامت دندان است و این کاملا درست است. بنابراین برای اینکه خود را برای عمل کاشت آماده کنید، باید با احتیاط مسواک بزنید. پس از عمل ایمپلنت دندان، زخم‌های اطراف ایمپلنت‌ها احتمالاً برای مسواک زدن منظم بیش از حد حساس هستند. توصیه متخصصان برای دندان‌های ایمپلنت شده استفاده از یک مسواک دارای سر کوچک با موهای بسیار نرم و انعطاف پذیر است. مسواک زدن اطراف دندان های باقیمانده باید به طور معمول ادامه یابد و از همان شبی که عمل شما انجام شد، آغاز می‌شود.

به طور کلی، چند روز صبر کردن قبل از مسواک زدن در اطراف محل ایمپلنت دندان خوب است. نخ دندان نیز مانند مسواک زدن بخش مهمی از روتین مراقبت پس از ایمپلنت دندان را شمامل می‌شود و شما باید روزانه از نخ دندان استفاده کنید. بعد از انجام ایمپلنت و قبل از استفاده از نخ دندان، با دندانپزشک خود مشورت کنید.

کلام پایانی درباره مراقبت پس از ایمپلنت دندان

توجه داشته باشید که رعایت نکات مراقبتی پس از انجام هر عمل زیبایی دندان، نتیجه بهتری را در اختیار فرد قرار می‌دهد و از عفونت ایمپلنت دندان جلوگیری می‌شود. برای آن که دندان‌های با دوام تری داشته باشید، حتما نکات مراقبت پس از ایمپلنت دندان که پیشتر به آن‌ها اشاره شد را رعایت کنید. بهتر است قبل و بعد از انجام روش‌های زیبایی دندان، درباره تمامی نکات با دندانپزشک خود مشورت کنید.

مطالب مرتبط
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *