لوگو دکتر امین جباری
مراقبت‌های بعد از پیوند استخوان ایمپلنت

مراقبت‌های بعد از پیوند استخوان در ایمپلنت

مراقبت‌های بعد از پیوند استخوان در ایمپلنت دستورالعمل هایی هستند که هر پزشک به بیمار می‌دهد تا سرعت بهبودی او را افزایش دهد. پیوند استخوان معمولا برای ایمپلنت در نظر گرفته می‌شود. از آن جایی که ایمپلنت‌ها باید به طور مستقیم در استخوان کاشته شوند، در صورت کم بودن میزان استخوان، به پیوند استخوان نیاز خواهد بود. بعد از پیوند استخوان باید نکاتی را رعایت کنید تا احتمال بروز عوارض و شکست پیوند را کاهش دهید، اما این مراقبت‌ها چه هستند و چه کارهایی باید انجام داد؟ در ادامه به توضیح تمامی موارد به طور کامل خواهیم پرداخت.

مراقبت‌های بعد از پیوند استخوان در ایمپلنت

بیشتر بدانید: ایمپلنت کل دهان

اهمیت مراقبت‌های بعد از پیوند استخوان در ایمپلنت چه می‌باشد؟

پیوند استخوان  برای جبران کمبود استخوان جهت کاشت ایمپلنت انجام می‌شود. از آن جایی که ایمپلنت و پیوند استخوان یک جراحی حساب می‌شوند، مراقبت‌های بعد از پیوند استخوان در ایمپلنت بسیار مهم است. مانند هر جراحی دیگری، احتمال بروز عوارض مانند عفونت، تورم و درد زیاد وجود دارد. اگر این مراقبت‌ها به درستی و به طور منظم انجام شوند، میزان بروز این عوارض تا حد زیادی کاهش می‌یابد و روند بهبودی تسریع خواهد یافت. به همین دلیل، این مراقبت‌ها از اهمیت زیادی برخوردار هستند.

مراقبت‌های لازم بعد از پیوند استخوان در ایمپلنت

همان طور که می‌دانید، پیوند استخوان برای انجام ایمپلنت فرایند دشوار و حساسی است، به همین دلیل بعد از انجام آن باید از مراقبت‌های بعد از پیوند استخوان در ایمپلنت دندان پیروی کنید تا روند بهبودی شما سریع‌تر شود.

تورم بعد از پیوند استخوان

تورم بعد از جراحی در حفره دهانی کاملا طبیعی است و ممکن است بلافاصله بعد از پیوند استخوان یا چند روز بعد به وجود بیاید. معمولا وضعیت تورم اگر کاری برای آن انجام ندهید بعد از دو روز بدتر خواهد شد و تا یک هفته طول خواهد کشید. می‌توانید با استفاده از کمپرس یخ و محدود کردن فعالیت بدنی خود تا اندازه کافی این امر را کاهش دهید. سعی کنید این کارها را تا 48 انجام دهید. حداقل به مدت سه تا چهار روز از بلند کردن اجسام سنگین و خم شدن خودداری کنید. کمپرس یخ را به مدت سی دقیقه روی گونه ای که پیوند در آن انجام شده است قرار دهید.

بعد از 48 ساعت بهتر است مصرف یخ را قطع کرده و این ناحیه را گرم کنید. در این موقعیت گرما بهتر عمل خواهد کرد. اگر داروهای رقیق کننده خون مانند آسپرین مصرف می‌کنید، ممکن است وضعیت تورم بدتر شود و برای رفع کردن آن باید تلاش زیادی کنید. این یکی از مهم‌ترین مراقبت‌های بعد از پیوند استخوان در ایمپلنت خواهد بود.

بیشتر بدانید: بهترین برند ایمپلنت

رژیم غذایی بعد از پیوند استخوان

زمانی که اثر بی حسی از بین برود، ممکن است درد زیادی را حس کنید، پس به هیچ وجه با ناحیه جراحی شده چیزی نخورید. حتی هنگام آشامیدن نیز باید بسیار مراقب باشید. وقتی بی سی از بین برود، ممکن است به طور تصادفی زبان خود را گاز بگیرید. در دو روز اول جراحی، بهتر است از غذاها و مایعات نرم استفاده کنید و اگر مایعات داغ می‌نوشید، اجازه ندهید که به ناحیه مورد نظر برخورد کند. بعد از دو روز می‌توانید رژیم غذایی عادی خود را از سر بگیرید، اما دقت کنید که هیچ غذایی را با محل پیوند زده شده نجوید.

حفظ رژیم غذایی صحیح یکی از مراقبت‌های بعد از پیوند استخوان در ایمپلنت است که به بهبودی شما کمک زیادی می‌کند. خوردن منظم وعده‌های غذایی باعث می‌شود که احساس بهتری داشته باشید.  با غذاهای نرم مانند سوپ، اسموتی، پودینگ و پوره سیب زمینی رژیم خود را شروع کنید. هنگامی که بی حسی ناحیه پیوند زده شده از بین رفت، می‌توانید غذاهای جامد را به برنامه غذایی خود اضافه کنید. سعی کنید از مصرف مواد غذایی مانند ذرت، آجیل و غذاهای خشک خودداری کنید.

خوابیدن بعد از پیوند استخوان

بعد از عمل احتمال خونریزی بالا است. نحوه خوابیدن تاثیر زیادی روی جمع شدن خون و لخته شدن آن می‌گردد. سعی کنید برای خوابیدن سرتان را بالا بگیرید تا از جمع شدن خون در محل پیوند جلوگیری شود. این کار را باید به مدت دو شب تکرار کنید.

محدودیت در کارها و فعالیت‌ها

فعالیت بدنی شدید را باید بعد از پیوند استخوان تا اطلاع ثانوی کنید و فقط به استراحت بپردازید. حرکاتی مانند خم شدن، دویدن و بلند کردن ناگهانی ممکن است به ناحیه پیوند زده شده آسیب برساند و تورم بعد از آن را بیشتر کند. پس از سه روز که احساس کردید، وضعیتتان بهتر شده است، می‌توانید فعالیت خود را بیشتر کنید. احساس ضعف بسیار طبیعی است و اگر این حس به شما دست داد، بهتر است که ورزش را متوقف کنید.

استراحت به میزان لازم در مراقبت‌های بعد از پیوند استخوان

از آن جایی که بعد از پیوند استخوان از بخیه استفاده می‌شود، بنابراین، هر گونه فعالیت اضافی ممکن است به بخیه‌ها آسیب بزند. در هفته اول برای مراقبت‌های بعد از پیوند استخوان در ایمپلنت از انجام فعالیت‌های شدید خودداری کنید و فقط به استراحت بپردازید. داشتن هشت ساعت خواب بسیار ضروری است، زیرا در مدت خوابیدن بدن بیشترین روند بهبودی خود را طی می‌کند.

نتیجه گیری

پیوند استخوان یکی از راه‌های رایج در روش ایمپلنت دندانی برای جبران استخوان از دست رفته یا کمبود استخوان کافی است. این روش بسیار حساس است و بعد از اتمام به مراقبت‌های زیادی نیاز دارد. به همین دلیل، اگر دندانپزشک شما برای قسمتی از لثه و فک شما پیوند استخوان را انجام داده است، احتمالا دستورالعمل‌های مختلفی را برای مراقبت‌های بعد از پیوند استخوان در ایمپلنت به شما خواهد داد. سعی کنید به تمامی آن‌ها عمل کنید تا سریع‌تر بهبود بیابید. در صورت داشتن سوالات بیشتر با ما تماس بگیرید.

سوالات متداول

برای تسکین درد بعد از پیوند استخوان چه کاری باید انجام داد؟

می‌توانید از مسکن‌ها برای کاهش درد زیاد استفاده کنید.

آیا مسواک زدن هم جز مراقبت‌های بعد از پیوند استخوان در ایمپلنت به حساب می‌آید؟

بله برای جلوگیری از عفونت و ورود باکتری می‌توانید به آرامی محل مورد نظر را مسواک بزنید. از مسواک‌های نرم استفاده کنید.

آیا در مراقبت‌های بعد از پیوند استخوان در ایمپلنت محدودیتی هم وجود دارد؟

بله از مصرف دخانیات و خوراکی‌های سفت و چسبنده خودداری کنید.

مطالب مرتبط
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *