لوگو دکتر امین جباری
نقش لثه در کاشت ایمپلنت دندان

چگونه لثه سالم برای کاشت ایمپلنت داشته باشیم؟

لثه سالم برای کاشت ایمپلنت

اگر به بیماری لثه مبتلا هستیم، می توانیم کاشت ایمپلنت دندان انجام دهیم؟

بیماری لثه یا بیماری پریودنتال یک بیماری جدی است که باعث ایجاد اختلال در عملکرد لثه‌ها می‌شود و سلامت لثه‌ها را به خطر می‌اندازد. در صورتی که این بیماری به موقع تشخیص داده نشده و درمان نشود می‌تواند منجر به از دست رفتن دندان‌ها شود. بنابراین اگر به این بیماری مبتلا هستید و به این واسطه آن دندان‌های خود را از دست داده‌اید، احتمالا برای جایگزین کردن دندان‌های از دست رفته به فکر ایمپلنت دندان افتاده‌اید و با این سوال مواجه هستید که در صورت ابتلا به بیماری لثه، می‌توانیم کاشت ایمپلنت دندان انجام دهیم یا نه؟ در پاسخ به این سوال باید بگوییم که تا زمانی که به بیماری لثه مبتلا هستید و اقدامی را برای درمان انجام نداده‌اید بهتر است که به کاشت دندان به واسطه ایمپلنت فکر نکنید .چراکه جایگزین کردن دندان‌های از دست رفته به روش ایمپلنت روی لثه‌های آسیب دیده نه تنها سودی ندارد بلکه باعث از دست رفتن دندان‌های ایمپلنت شده می‌شود و تنها هزینه ایمپلنت را روی دست شما باقی می‌گذارد. پس در اولین اقدام سعی کنید با انجام آزمایش‌ها و معاینه‌هایی که توسط پزشک انجام می‌شود بیماری لثه را تشخیص داده و اقدامات لازم را برای رفع آن در پیش بگیرید. سپس با انجام ایمپلنت و پر کردن فضای خالی دندان‌ها، طرح لبخندتان را جذاب‌تر کنید.

بیشتر بدانید: ایمپلنت پانچی در قزوین

جایگزینی دندانهای از دست رفته بعد از تحلیل لثه

یکی از مهمترین دلایل افتادن دندان، ابتلا به بیماری پریودنتال است. افرادی که به این بیماری مبتلا می‌شوند لثه‌های آن‌ها ملتهب شده و قرمز رنگ می‌شود. در مراحل ابتدایی ابتلا به این بیماری، معمولا لثه‌ها هنگام مسواک زدن شروع به خونریزی می‌کنند و در نهایت ملتهب می‌شوند. در صورتی که این موضوع درمان نشود تبدیل به بیماری پریودنتال شده و بافت سالم لثه‌ها را از بین می‌برد که به مرور زمان باعث افتادن و از بین رفتن دندان‌ها می‌شود. عقب نشینی لثه یا تحلیل لثه یکی از عوارض شایعی است که در پی ابتلا به بیماری پریودنتال ایجاد می‌شود. در صورتی که لثه‌ها از بین ‌بروند دندان‌ها لق شده و احتمال افتادن آن‌ها افزایش پیدا می‌کند. همچنین در صورتی که بعد از افتادن دندان‌ها، برای جایگزین کردن دندان‌های از دست رفته از کاشت ایمپلنت استفاده نکنید به مرور زمان لثه‌ها عقب نشینی می‌کنند و تحلیل می‌روند.

برای پیشگیری از ابتلا به بیماری لثه، به محض اینکه علائم زیر را مشاهده کردید به پزشک مراجعه کنید:

• لثه‌های ملتهب و قرمز رنگ

• درد یا ناراحتی هنگام جویدن غذا

• متورم شدن لثه‌ها

• ایجاد فاصله بین دندان‌ها

• احساس لق شدن دندان

• طعم بد در دهان

• بوی بد در دهان حتی بعد از استفاده از مسواک و دهانشویه

• خونریزی لثه‌ها بعد از مسواک زدن یا کشیدن نخ دندان

راهکارهای مناسب برای داشتن لثه سالم

راهکارهای مناسب برای داشتن لثه سالم به شرح زیر است.

• از مسواک‌های مناسب که فرچه‌های نرم و منعطف دارند استفاده کنید.

• خمیر دندان‌هایی را انتخاب کنید که حاوی فلوراید و استانداردهای مناسب هستند.

• برای پاکسازی فضای بین دندان‌ها که با مسواک امکان آن وجود ندارد، از نخ دندان‌ استفاده کنید.

• برای از بین بردن باکتری‌ها و ایجاد پلاک روی دندان و همچنین سالم نگه داشتن لثه‌ها به طور مرتب از دهانشویه استفاده کنید.

• به طور مرتب تحت معاینات منظم دندانپزشکی قرار بگیرید تا اگر به بیماری‌های لثه مبتلا هستید هرچه زودتر این بیماری تشخیص داده شده و راهکارهای لازم برای درمان تجویز شود.

بیشتر بدانید: تغذیه بعد از ایمپلنت دندان

آیا با وجود تحلیل لثه می‌توان کاشت ایمپلنت دندان انجام داد؟

در برخی موارد امکان کاشت ایمپلنت دندان با وجود لثه‌های عقب نشینی شده امکان‌پذیر است. به طور کلی افرادی که تصمیم به ایمپلنت دندان می‌گیرند باید لثه‌های با بافت سالم داشته باشند تا ریشه ایمپلنت در بافت لثه ثابت شود. در غیر این صورت ایمپلنت‌ در جای خود ثابت نبوده و با درد و تورم همراه می‌شود. در مورد اینکه آیا با وجود تحلیل لثه می‌توان کاشت ایمپلنت انجام داد یا نه؟ بهتر است تحت معاینه توسط جراح فک و لثه قرار بگیرید. پزشک متخصص می‌تواند با درمان بیماری پریودنتال وضعیت استخوان‌های فک و وضعیت لثه را بهبود ببخشد و شرایط را برای کاشت ایمپلنت آماده کند.

به طور مثال در گام اول برای جایگزینی بافت لثه و قسمت‌های از بین رفته ممکن است از پیوند لثه استفاده کنند که این پیوند باعث ترمیم بافت لثه می‌شود و شرایط را برای کاشت ایمپلنت فراهم می‌سازد. در صورتی که بیماری پریودنتال باعث از بین رفتن استخوان‌های فک شده باشد با پیوند استخوان فک، زمینه را برای ماندگاری و ثابت کردن ایمپلنت‌های دندانی فراهم می‌کند.

نتیجه گیری

در این مطلب راجع به اهمیت لثه سالم برای کاشت ایمپلنت صحبت کردیم. همانطور که گفته شد نقش لثه در ثابت نگه داشتن و ماندگاری ایمپلنت‌ها بسیار است. بنابراین افرادی که به بیماری لثه مبتلا هستند کاندید مناسبی برای ایمپلنت نیستند و باید با انجام آزمایشات لازم و یک سری بررسی‌ها، در صورت نیاز از پیوند لثه یا پیوند استخوان فک استفاده کنند. به این ترتیب بافت لثه و استخوان‌های فک ترمیم پیدا می‌کنند و شرایط برای استفاده از ایمپلنت فراهم می‌شود.

سوالات متداول

آیا همه افراد می‌توانند ایمپلنت انجام دهند؟

خیر. تنها افرادی که لثه سالم برای کاشت ایمپلنت دارند و استخوان‌های فک و لثه آن‌ها از شرایط مطلوبی برخوردار است، کاندید مناسبی برای ایمپلنت دندان هستند.

آیا پس از اطمینان از لثه سالم برای کاشت ایمپلنت و انجام ایمپلنت، باید مراقبت‌های خاصی انجام دهیم؟

بله. استفاده مرتب از مسواک، نخ دندان، دهانشویه و همچنین معاینه‌های مرتب پزشکی برای افزایش ماندگاری ایمپلنت بسیار اهمیت دارد.

آیا ایمپلنت حتی با داشتن لثه سالم برای کاشت ایمپلنت دردناک است؟

بله. مقداری درد و تورم بعد از انجام این جراحی طبیعی است اما به مدت کوتاه و با مصرف دارو از بین می‌رود.

مطالب مرتبط
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *