لوگو دکتر امین جباری
لق شدن ایمپلنت دندان

علت لق شدن ایمپلنت دندان چیست؟

آیا شما هم نگران لق شدن ایمپلنت دندان خود هستید؟ برای جایگزینی دندان از دست رفته، ایمپلنت دندان روش بسیار مناسبی است ولی یکی از مشکلاتی که می‌تواند در این پروسه به وجود بیاید لق شدن ایمپلنت دندان است. در این مقاله قصد داریم در خصوص علت لق شدن ایمپلنت دندان و نشانه‌های آن، راه‌های جلوگیری از ایمپلنت دندان، درمان و سوالات مختلفی که  پیرامون این مسئله پیش می‌آید اطلاعاتی را خدمت همراهان عزیز ارائه کنیم. لطفا تا انتهای مطالب با ما همراه باشید.

دلیل لق شدن ایمپلنت

دلیل لق شدن ایمپلنت و علت شل شدن پیچ ایمپلنت چیست؟

ممکن است برای هر شخصی پیش بیاید که به دلایل مختلف دندان خود را از دست بدهد و برای ترمیم آن نیاز به ایمپلنت دندان پیدا کند که جایگزین مناسبی برای دندان از دست رفته است. برخی از متقاضیان ایمپلنت دندان بعد از مدتی متوجه می‌شوند که ایمپلنت دندان آن‌ها خوب جوش نخورده و لق شده است. حال باید دید چرا این اتفاق میافتد؟ دلایل متعددی می‌تواند باعث لق شدن ایمپلنت دندان شود که در ادامه مطلب به آن‌ها می‌پردازیم:

 1. شل شدن پیچ ایمپلنت

ایمپلنت دندان از چند جزء تشکیل شده است که عبارتند از پایه ایمپلنت، اباتمنت و تاج دندان. پایه ایمپلنت که به آن فیکسچر نیز گفته می‌شود داخل استخوان فک قرار می‌گیرد و این مرحله بسیار حساس و مهم است و باید دندانپزشک با گشتاور مناسب و به صورت هماهنگ با سایر دندان‌ها پایه را داخل فک محکم کند. اگر پیچ پایه ایمپلنت به خاطر خطای پزشک به هنگام اجرا، ضربه و یا مسائل دیگری شل شود باعث لق شدن ایمپلنت دندان می‌شود.

 1. تحلیل استخوان فک

خب همانطور که اشاره شد پایه ایمپلنت دندان درون استخوان فک قرار می‌گیرد. اگر میزان تراکم استخوانی فک بنا به دلایلی همچون کهولت سن یا بیماری کم باشد زمینه لق شدن ایمپلنت را فراهم می‌کند.

 1. بیماری‌های مربوط به لثه

لثه دور ایمپلنت بسیار اهمیت دارد و فضای بین لثه و ایمپلنت باید تمیز نگه داشته شود تا عفونت و یا التهاب لثه اتفاق نیفتد چرا که این مسئله می‌تواند باعث لق شدن ایمپلنت دندان شود.

 1. دمای استخوان

در زمان قرار دادن ایمپلنت در داخل فک، دمای استخوان فک باید حتما در حد مجاز باشد و نه بیشتر. دمای استاندارد برای انجام این کار 37 درجه سانتی‌گراد است. اگر این دما بیشتر از این مقدار باشد بخصوص اگر بیش‌ از 40 درجه شود پایه ایمپلنت آسیب می‌یبیند. پس یکی دیگر از دلایل لق شدن ایمپلنت دندان افزایش دمای استخوان بیش از دمای مناسب بدن است.  

 1. طراحی نامناسب ایمپلنت و یا قرار دادن نامناسب آن

دندانپزشک باید متناسب با لثه و استخوان فک هر بیمار برای او ایمپلنت مناسب را طراحی کند و بعد از طراحی مرحله اجرای آن نیز بسیار اهمیت دارد. هرگونه خطایی در این دو مرحله می‌تواند مشکلاتی را برای بیمار بوجود بیاورد که از جمله آن لق شدن ایمپلنت دندان است.

 1. وارد شدن فشار به ایمپلنت

اگر در روزهای اولیه قرار گرفتن ایمپلنت دندان به سر می‌برید سعی کنید خیلی مواظب فشارهای وارده به ایمپلنت باشید. خوردن مواد غذایی سفت می‌تواند فشار زیادی به ایمپلنت دندان وارد کند و باعث لق شدن ایمپلنت شود.

در هنگام قرار دادن اجزای ایمپلنت باید این کار با رعایت استانداردهای لازم انجام شود و حتما یک پزشک متخصص این کار را انجام دهد تا دچار مشکلاتی همچون لق شدن ایمپلنت و شل شدن پیچ ایمپلنت نشود تا ماندگاری و طول عمر آن زیاد شود.

بیشتر بدانید: سفید شدن لثه بعد از ایمپلنت

علائم و نشانه‌های لقی ایمپلنت دندان

هر مشکلی قبل از بروز و تبدیل شدن به یک دردسر علائمی را بروز می‌دهد تا شما را متوجه وضعیت نامساعدی که در آن قرار دارید بکند. لقی ایمپلنت دندان نیز علائم و نشانه‌هایی از خود بروز می‌دهد.

از جمله علائم و نشانه‌های لقی ایمپلنت دندان می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • اگر به هنگام خوردن مواد غذایی عادی و روزانه خود احساس می‌کنید اجزای ایمپلنت استحکام ندارند و حرکت می‌کنند حتی اگر این حس ضعیف باشد به آن اهمیت دهید.
 • اگر در محل ایمپلنت دندان احساس درد دارید می‌تواند نشانه‌ای از لقی ایمپلنت دندان باشد.
 • تورم و التهاب لثه که قابل مشاهده است می‌تواند نشان از مشکل داشتن ایمپلنت و لقی آن باشد.
 • تحلیل رفتن استخوان فک و یا تغییر رنگ دادن لثه در اطراف ایمپلنت
 • خونریزی در محل ایمپلنت دندان

به محض مشاهده این علائم بهتر است به دندانپزشک مراجعه کنید و او را در جریان علائم قرار دهید تا از پیشرفت مشکل جلوگیری کنید.  

انواع مختلف لق شدن ایمپلنت دندان

لق شدن ایمپلنت می‌تواند در اشکال مختلفی خود را نشان دهد. گاهی این لق شدن مربوط به پایه یا همان پیچ ایمپلنت دندان است، گاهی نیز ممکن است پایه درست محکم شده باشد ولی اباتمنت در روی پیچ محکم نباشد. در برخی مواقع نیز تاج دندان یا روکش آن ممکن است لق باشد. این موارد جزء شایع‌ترین انواع لق شدن ایمپلنت دندان است که ممکن است برای بیماران پیش بیاید.

چگونه می‌توان از لق شدن ایمپلنت جلوگیری کرد؟

 • برای جلوگیری از لق شدن ایمپلنت دندان بهترین کار این است که به پزشک متخصص در این زمینه مراجعه کنید که تجربه کافی برای این کار داشته باشد.
 • بعد از کاشت ایمپلنت دندان به محض بروز نشانه‌های لقی حتما به پزشک خود مراجعه کنید تا بررسی‌های لازم انجام شود و جلو فرآیند لقی گرفته شود.
 • بهداشت دهان و دندان بعد از ایمپلنت دندان اهمیت بیشتری نسبت به قبل دارد و باید به آن توجه زیادی شود. از بهداشت دهان و دندان و به خصوص لثه‌های خود غافل نشوید.
 • از خوردن مواد غذایی سفت تا مدت زمانی که پزشک مصلحت می‌داند بپرهیزید چرا که در روزها و حتی ماه‌های ابتدایی خوردن مواد غذایی سفت ممکن است باعث لقی ایمپلنت دندان شما شود.
 • در صورت تجویز دارو توسط پزشک حتما به صورت مرتب داروهای خود را مصرف کنید.
 • تا مدت زمان لازم که توسط پزشک توصیه شده است وضعیت ایمپلنت دندان خود را پیگیری کنید تا از کاشت و جایگیری آن در فک خود مطمئن شوید.

بیشتر بدانید: حساسیت به ایمپلنت دندان

لقی ایمپلنت دندان در چه افرادی بیشتر رخ می‌دهد؟

برخی افراد با توجه به شرایطی که دارند مستعد لقی ایمپلنت دندان هستند و در صورت انجام این کار باید مراقبت بسیار زیادی داشته باشند. این افراد عبارتند از :

 •  افرادی که به مراقبت و بهداشت دهان عادت ندارند و نمی‌توانند به دندان‌های خود رسیدگی کنند.
 • افرادی که زیاد سیگار می‌کشند.
 • افرادی که به پوکی استخوان مبتلا هستند و ممکن است به علت کاهش تراکم استخوانی، استخوان فک در محل ایمپلنت تحلیل رود و باعث لق شدن ایمپلنت دندان شود.
 • کسانی که دچار عادت‌های اشتباهی همچون دندان قروچه هستند و اغلب به هنگام خواب بدون اختیار دندان‌هایشان را روی هم فشار می‌دهند.
 •  افرادی که دچار بیماری‌های دهان و لثه هستند و امکان بروز التهاب و عفونت لثه در آن‌ها زیاد است.

درمان‌های احتمالی برای لق شدن ایمپلنت کدامند؟

در صورتی که شما با مشکل لق شدن ایمپلنت دندان مواجه شوید باید به پزشک مراجعه کنید تا با بررسی وضعیت شما بهترین تصمیم را بگیرد. گاهی مشکل سطحی است و می‌توان لقی را محکم کرد و پروسه کاشت ایمپلنت را ادامه داد بخصوص اگر لقی در ناحیه تاج دندان و روکش آن باشد در این صورت پزشک با برداشتن روکش و تمیز کردن اطراف ایمپلنت، روکش را محکم و در صورت نیاز تعویض هم می‌کند.  

 ولی اگر مشکل از پایه باشد فرآیند درمان کمی پیچیده می‌شود و ممکن است در صورت تشخیص پزشک مجبور شوید کل ایمپلنت را خارج کنید تا بافت اطراف ایمپلنت آسیب نبیند.

نتیجه گیری

ایمپلنت دندان یکی از روش‌های نوین برای جایگزین کردن دندان‌های از دست رفته است و طرفداران زیادی دارد ولی این روش‌ نیز همچون بسیاری از روش‌ها مشکلات خود را دارد. مشکل لق شدن ایمپلنت دندان در برخی  متقاضیان به دلایل مختلفی می‌تواند رخ دهد ولی در صورت رعایت دستورات پزشک خود می‌توانید به میزان قابل توجهی جلوی این مشکل را بگیرید.

سوالات متداول درباره علت لق شدن ایمپلنت دندان

1. تا چه مدتی باید از خوردن مواد غذایی سفت و وارد شدن فشار به ایمپلنت دندان مراقبت کنیم؟

حداقل باید به مدت 8 هفته مراقبت انجام شود تا فرآیند استخوان سازی کامل شود ولی بهتر است تا سه ماه مراقبت پس از ایمپلنت دندان بصورت دقیق در این راستا انجام شود.

2. در چه صورتی باید ایمپلنت دندان خارج شود؟

اگر پایه ایمپلنت لق شده باشد باید خارج شود و در صورت لقی روکش و یا اباتمنت این بخش‌ها قابل ترمیم است.

3. اگر ایمپلنت رد شود و مجبور به خارج کردن آن شویم، می‌توان دوباره ایمپلنت انجام داد؟

بله در صورت خرابی و خروج ایمپلنت، بعد از دو ماه می‌توانید مجددا ایمپلنت جدید در آن محل بگذارید. 

مطالب مرتبط
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *