لوگو دکتر امین جباری
آبسه لثه بعد از ایمپلنت

علت آبسه لثه بعد از ایمپلنت

آبسه لثه یکی از مشکلات احتمالی پس از کاشت دندان است. عفونت ایجاد شده دردهایی را در اطراف لثه ها و دندا‌ن های مجاور ایجاد می‌کند و سپس خود را به شکل آبسه دندان بروز می‌دهد. در هنگام نمایان شدن آبسه، لثه‌های اطراف دندانی که بر روی آن ایمپلنت صورت گرفته متورم و قرمز می‌شود. پس از بروز آبسه ممکن است در هنگام مسواک زدن با خون ریزی لثه مواجه شوید. 

اگر در درمان و جلوگیری از پیشرفت عفونت و چرک سهل انگاری صورت گیرد، لثه دندان ایمپلنت شده را پس می‌زند. در این مقاله ما به دلایل بروز آبسه لثه بعد از و ایمپلنت دندان می‌پردازیم  و موشکافانه علائم و نحوه درمان آن را بررسی می‌کنیم.

علت آبسه لثه بعد از ایمپلنت

بیشتر بدانید: ایمپلنت فوری دندان

علت آبسه لثه بعد از ایمپلنت دندان چیست؟

به وجود آمدن آبسه لثه بعد از ایمپلنت دادن می‌تواتند دلایل گوناگونی داشته باشد. یکی از این دلایل استفاده مواد نامرغوب برای انجام ایمپلنت دندان است. دلیلی بعدی می‌تواند عدم تبحر دامپزشک در انجام ایمپلنت دندان باشد. این عفونت‌ها معمولا رابطه‌ی مستقیمی با دو دلیل گفته شده دارد. همچنین گاهی ممکن است که لثه شخص به اندازه کافی توانایی انجام ایمپلنت را نداشته باشد و موجب فرسایش بیشتر استخوان فک شود. استفاده و استعمال دخانیات مانند سیگار و قلیان نیز موجب آبسه در لثه‌ها خواهد شد. همچنین در مواردی مشاهده شده که بیمار بیماری خاصی داشته ولی آن را با دندان‌پزشک خود به اشتراک نذاشته است، این عمل بسیار خطرناک می‌باشد و زندگی بیمار و هم چنین دندانپزشک را تحت شعاع قرار می‌دهد.

علائم آبسه دندان بعد از ایمپلنت

در اینجا به توضیح علائم آبسه دندان پس از ایمپلنت دندان می‌پردازیم. علائم آبسه دندان خود را به شکل زیر نشان می‌دهند:

 • لثه متورم شده
 • چرک یا خون ریزی لثه
 • به صورت تب یا احساس داشتن تب
 • احساس لق شدن دندان ایمپلنت شده
 • مشکل و درد در هنگام جویدن
 • ترشح عفونت و چرک از اطراف ایمپلنت
 • بوی بد دهان و احساس طعم بد در دهان خالی
 • احساس درد یا حساسیت به گرما و سرما  در اطراف لثه ایمپلنت شده

درمان آبسه دندان بعد از ایمپلنت

در این قسمت می‌خواهیم شما را با مفیدترین و سریعترین راه‌های درمان آبسه بعد از ایمپلنت آشنا کنیم. راه‌های درمان آبسه دندان  شامل موارد زیر است:

 • گذاشتن کمپرس یخ: استفاده از کمپرس یخ روی ناحیه آبسه به مدت 20 دقیقه در هر ساعت در 48 ساعت اول پس از بروز آبسه می‌تواند تورم را کاهش دهد.
 • مصرف داروهای ضد التهابی یا ضد باکتری: دندانپزشک ممکن است داروهای ضد التهابی یا ضد باکتری برای کاهش التهاب و عفونت لثه‌تان تجویز کند.
 • داشتن تغذیه مناسب: تغذیه مناسب و مصرف مواد غذایی نرم و نیمه‌مایع می‌تواند به بهبود سریع‌تر آبسه کمک شایانی کند.
 • توجه به بهداشت دهان: حفظ بهداشت دهان و مراعات بهداشتی دندان‌های مجاور ایمپلنت به جلوگیری از تشدید عفونت و آبسه کمک می‌کند.
 • اجتناب از انجام فعالیت‌های سنگین: اجتناب از فعالیت‌های سنگین و فشار زیاد بر ناحیه جراحی به مدت چند روز بعد از جراحی توصیه می‌شود.
 • مراجعه کردن به دندانپزشک: اگر آبسه و تورم بعد از جراحی ایمپلنت به مدت طولانی ادامه دارد یا با درد شدید همراه باشد، حتماً به دندانپزشک مراجعه کنید. وی ممکن است راهکارهای درمانی دیگری تجویز کند.

عوارض آبسه لثه بعد از ایمپلنت

عفونت ایمپلنت دندان، یک عارضه جدی است که می‌تواند منجر به آسیب‌های فراوانی به استخوان فک و از دست رفتن ایمپلنت صورت گرفته شود. عوارض احتمالی عفونت ایمپلنت دندان شامل موارد است کهآن‌ها  در زیر برایتان شرح داده‌ایم:

 • درد و تورم زیاد: درد و تورم در اطراف ایمپلنت، یکی از شایع‌ترین علائم عفونت است. این علائم ممکن است با صحبت کردن، جویدن و سایر فعالیت‌های دهانی، تشدید شوند.
 • ایجاد عفونت سیستمیک: در موارد نادر، عفونت ایمپلنت می‌تواند به سایر نقاط بدن گسترش یابد و باعث عفونت سیستمیک شود.
 • آسیب زدن به استخوان فک: عفونت می‌تواند باعث تخریب استخوان فک اطراف ایمپلنت شود. این امر می‌تواند بر عملکرد ایمپلنت تأثیر منفی بگذارد و استحکام و پایداری آن را کاهش دهد.
 • نابودی تراکم نسبی دندان‌ها: عفونت می‌تواند باعث از بین رفتن تراکم نسبی بین دندان‌های طبیعی و ایمپلنت شود. این امر باعث می‌شود که ایمپلنت به خوبی در جای خود قرار نگیرد و فرد در جویدن مواد غذایی، با مشکل مواجه شود.
 • از دست رفتن ایمپلنت: در موارد شدید، عفونت می‌تواند سبب از دست رفتن ایمپلنت شود. این امر معمولاً در صورتی رخ خواهد داد که عفونت به استخوان فک آسیب جدی وارد کند.

راه های پیشگیری از آبسه لثه بعد از ایمپلنت

برای جلوگیری از بروز آبسه باید کارهای نسبتا ساده‌ای را پس از ایمپلنت دندان انجام دهید. شما باید توجه ویژه‌ای به حفره های پنهانی که در سایر دندان‌هایتان وجود دارد داشته باشید. حتما دندان‌هایی را که حفره دارند را درمان کنید و نسبت به آن‌ها بی توجه نباشید. اگر دندان‌هایتان پوسیده اند، باید برای رفع آن اقدامات لازم را انجام دهید.

استفاده مرتب از مسواک و دهانشویه می‌تواند ریسک عفونت در دندان را کاهش دهد. در نتیجه مهم‌ترین و آسان‌ترین روش جلوگیری از عفونت لثه، توجه به توصیه‌های بهداشتی دهان و دندان است.

نتیجه گیری

در این مقاله سعی کردیم شما را با یکی از شایع ترین معضلات حوزه‌ دهان و دندان یعنی  آبسه لثه پس از ایمپلنت دندان آنا کنیم. باهم به بررسی دلایل به وجود آمدن آبسه لثه بعد از ایمپلنت، علائم آن، راه‌های پیشگیری، راه‌های درمان و عوارض به وجود آمدن آن پرداختیم. در نهایت مهمترین توصیه برای جلوگیری برای مبتلا نشدن به این عارض‌های دندانپزشکی، مراجعه به بهترین متخصص ایمپلنت دندان در قزوین است. دندان پزشکان حاذق و متخصص می‌دانند که باید سوالات دقیقی از بیمار بپرسند و از مواد با کیفیت بالا به جهت انجام ایمپلنت بهره ببرند. 

امیدواریم این مطلب برای شما مفید بوده باشه و نهایت استفاده از آن‌ها را ببرید تا تنی سالم و لبخندی زیبا داشته باشید.

سوالات متداول

 • آیا ضربه ممکن است موجب ایجاد عفونت لثه شود؟

بله اگر ضربه مکانیکی محکمی به ایمپلنت وارد شود، احتمال بروز آبسه در لثه ها وجود خواهد داشت.

 • آیا سیگار کشیدن موجب عفونت لثه و ایجاد آبسه در دندان ایمپلنت شده می‌شود؟

بله، استفاده زیاد و مدام از دخانیات و همچنین عدم رعایت بهداشت دهان سبب ایجاد آبسه در لثه ها می‌شود.

 • آیا عفونت لثه همراه با خونریزی است؟

بله  در برخی موارد امکان بروز خونریزی لثه‌ها وجود دارد. این مورد اغلب در زمان مسواک زدن مشاهده می‌شود.

مطالب مرتبط
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *