لوگو دکتر امین جباری
دلایل افتادن و شل شدن ایمپلنت دندان

دلایل افتادن و شل شدن ایمپلنت دندان

افتادن و شل شدن ایمپلنت دندان یکی از عوارض نادر بعد از انجام این تکنیک است که برای برخی افراد به وجود می‌آید اما دلیل این موضوع چیست؟ این تکنیک برای همه افراد در نهایت شل شدن ایمپلنت دندان را به همراه دارد؟ لق شدن و افتادن ایمپلنت به عوامل متعددی بستگی دارد که در این مقاله به طور کامل به این مسائل خواهیم پرداخت.

شل شدن ایمپلنت دندان

لق شدن ایمپلنت چیست؟

لق شدن و افتادن ایمپلنت دندان به این معناست که پیچ های ایمپلنت به طور کامل در استخوان فک جوش نخورده و یا تاج یا همان پروتز که به عنوا ایمپلنت بر روی این پیچ ها متصل است، به درستی در جای خود قرار نگرفته است. افتادن و شل شدن ایمپلنت دندان برای همه افراد به وجود نمی‌آید اما معمولا در اثر تحلیل لثه و آسیب به استخوان فک اتفاق می‌افتد. در ادامه با ما همراه باشید تا با دلایل این اتفاق و راه های جلوگیری از آن آشنا شوید.

شل شدن پیچ ایمپلنت

در ابتدا باید بدانید که دندان به سه بخش اصلی تقسیم بندی می‌شود که شامل فیکسچر، اباتمنت و تاج دندان است. شل شدن پیچ ایمپلنت به معنی این است که بخش فیکسچر که در پایین ایمپلنت قرار دارد، در جای خود به دلایل مختلف شل می‌شود. باید در این موارد تاج دندان و اباتمنت برداشته شود و پایه دندان با نیرویی مناسب و در جهت درست برای سفت شدن چرخانده شود.

انواع مختلف لق شدن ایمپلنت دندان

افتادن و شل شدن ایمپلنت دندان می‌تواند به انواع مختلفی با توجه به علل و مکانیسم آن مرتبط باشد. برخی از انواع حالت های لق شدن ایمپلنت دندان عبارتند از:

·         لق شدن کلاهک: گاهی بخش کلاهک ایمپلنت دندان شل شده و می‌افتد. این کلاه قبل از افتادن باید حتما سریعا مجدد به داخل بازگردد. ترمیم این کلاهک و رفع لقی آن تقریبا ساده است.

·         لق شدن اولیه: در بعضی موارد، ایمپلنت به درستی به استخوان فک متصل نمی‌شود که به عنوان لق شدن اولیه شناخته می‌شود. این ممکن است به دلیل عوامل مختلفی مانند بیماری‌های استخوانی، عفونت یا نقص در فرآیند ادغام بافت لثه با پودر استخوان باشد.

·         لق شدن پایه ایمپلنت: پایه ایمپلنت در واقع به عنوان ریشه دندان طبیعی در نظر گرفته می‌شود و اگر لق شود، کل پایه باید ترمیم شود و نمی‌توان ایمپلنت را بر روی آن متصل کرد. در این نوع افتادن و شل شدن ایمپلنت دندان، باید پایه تعویض گردد و سپس تاج دندان نصب شود که ممکن است به پودر استخوان هم در این روند نیاز باشد.

·         لق شدن فیکسچر: در اغلب موارد، افتادن و شل شدن ایمپلنت دندان مربوط به لق شدن اباتمنت است. در این صورت باید حتما اباتمنت تعویض گردد که در این مسیر حتما تاج ایمپلنت دچار آسیب می‌شود.

علائم و تشخیص لق شدن ایمپلنت

لق شدن ایمپلنت دندان مانند تمام بیماری ها دارای علائم و نشانه هایی است که در ادامه ذکر می‌کنیم:

·         درد و خونریزی

·         حساسیت در هنگام غذا خوردن

·         فشار بیش از اندازه هنگام غذا خوردن یا صحبت کردن

·         ناهماهنگی ایمپلنت با دندان‌های مجاور

·         عفونت و التهاب

·         تورم، قرمزی و خروج ترشحات از محل ایمپلنت

علل لق شدن ایمپلنت دندان

افتادن و شل شدن ایمپلنت دندان به دلایل مختلف به وجود می‌آید:

·         شل شدن پیچ ایمپلنت

·         ناسازگاری جنس ایمپلنت با لثه

·         تحلیل استخوان فک که بیشتر به دلیل افزایش سن است.

·         عفونت، التهاب و برخی بیماری های دهان و دندان

بیشتر بدانید: هزینه ایمپلنت دندان در قزوین

عوامل تأثیرگذار بر لق شدن ایمپلنت دندان

به طور کلی عوامل مختلفی بر افتادن و شل شدن ایمپلنت دندان تاثیر گذار است که در ادامه به برخی از متداول ترین اشاره خواهیم داشت:

·         نگهداری و بهداشت دهانی نامناسب می‌تواند به تجمع پلاک و ترکیب باکتری‌ها در اطراف ایمپلنت و لثه منجر شود. این مواد رسوبی می‌توانند بافت پیرامونی را تحت تأثیر قرار داده و باعث لق شدن ایمپلنت شوند.

·         عفونت در منطقه اطراف ایمپلنت و لثه ها می‌تواند باعث لق شدن آن شود. عواملی مانند عفونت باکتریایی یا عفونت قارچی می‌توانند باعث ضعف یا تخریب بافت استخوانی مورد نیاز برای استحکام ایمپلنت شوند.

·         استفاده نادرست از ایمپلنت و قرار گرفتن آن در معرض فشار زیاد منجر به این مشکل می‌شود.

·         بیماری‌های استخوانی مزمن، بیماری‌های عفونی سیستمیک، بیماری‌های خود ایمنی‌ و …  احتمال بروز این مشکل را افزایش می‌دهد.

·         موارد دخانیاتی مانند سیگار به محدود شدن جریان خون، کاهش ترمیم بافت و کاهش ایمنی سیستم ایمنی بدن منجر می‌شود، که همگی می‌توانند به عدم موفقیت ایمپلنت و لق شدن آن ایمنت منجر شوند.

راه های پیشگیری از لق شدن ایمپلنت دندان

با توجه به شناخت علائم و همچنین عوامل تاثیر گذار بر افتادن و شل شدن ایمپلنت دندان، رعایت برخی نکات و توصیه های پزشکی باعث جلوگیری از این مورد می‌شود. مواردی چون رعایت بهداشت درست دهان و دندان، مراجعه منظم برای معاینات دندان، عدم مصرف مشروبات الکلی و سیگار، عدم مصرف و جویدن مواد غذایی سفت یا آدامس و همچنین انتخاب بهترین متخصص ایمپلنت دندان در قزوین باعث می‌شود، فرایند نصب ایمپلنت با دقت بالا انجام شده و عوارض برای بیمار به وجود نیاید و همچنین شل شدن ایمپلنت نیز ایجاد نشود.

درمان لق شدن ایمپلنت دندان

در صورتی که ایمپلنت دندان شما لق شده است، لازم است به دندانپزشک خود مراجعه کنید تا تشخیص دقیقی از وضعیت ایمپلنت داشته باشد و برای درمان مناسب اقدام کند. اگر شل شدن ایمپلنت دندان دلیلی بر بیماری های لثه یا عفونت دندان داشته باشد، حتما ابتدا این موارد رفع می‌شود.

تنها درمان برای افتادن و شل شدن ایمپلنت دندان، بازیابی آن ها و ترمیم است. دندانپزشک شما حتما دلیل این مشکل را پیدا کرده و سپس در رابطه با همان موضوع اقدام می‌کند. در این مسیر ممکن است که نیاز به جراحی پیشرفته برای بازسازی استخوان و بافت اطراف ایمپلنت وجود داشته باشد.

چرا نباید به ایمپلنت لق شده ضربه وارد شود؟

وارد شدن ضربه به ایمپلنت می‌تواند به استحکام و پایداری آن آسیب برساند. این ضربه‌ها می‌توانند باعث شکستگی استخوان اطراف ایمپلنت یا جدا شدن ایمپلنت از استخوان شوند. علاوه بر این، ضربه‌ها می‌توانند باعث آسیب به بافت‌های اطراف ایمپلنت شده و عفونت را ایجاد کنند.

چقدر احتمال لق شدن ایمپلنت وجود دارد؟

احتمال لق شدن ایمپلنت دندان به عوامل مختلفی مانند بیماری دهان و دندان، کیفیت مواد مورد استفاده، مراقبت های بعد از کاشت ایمپلنت و مهارت پزشک بستگی دارد. به طور کلی حدود چهل درصد برای هر فرد احتمال لق شدن و افتادن ایمپلنت وجود دارد. در صورت جدا شدن و افتادن پیچ ایمپلنت باید سریعا برای درمان و یا جایگزینی ایمپلنت به دندانپزشک خود مراجعه کنید.

کلام آخر

ایمپلنت دندان یک راه حل موثر برای جایگزینی دندان‌های افتاده است، اما به دلایل مختلفی ممکن است افتاده یا شل شود. پیگیری مراقبت‌های بهداشت دهانی، مراقبت درست پس از جراحی، و انتخاب متخصصان ماهر می‌تواند از حفظ وضعیت سلامت ایمپلنت و جلوگیری از مشکلات آتی کمک کند.

مطالب مرتبط
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *