لوگو دکتر امین جباری
سفید شدن لثه بعد از ایمپلنت

سفید شدن لثه بعد از ایمپلنت

سفید شدن لثه بعد از ایمپلنت می‌تواند دلایل متنوعی داشته باشد. این عارضه به دلیل تغییر رنگی در لایه‌های بالایی لثه خود را نشان می‌دهد. به این نکته توجه داشته باشید در برخی از موارد سفید شدن لثه بعد از ایمپلنت به صورت موقت بوده و بعد از درمان‌های بسیار ساده قابل درمان می‌باشد، این در حالی است که این عارضه می‌تواند دائمی نیز باشد. سفید شدن لثه در بسیاری از موارد از خود علائم خاصی را نشان نخواهد داد، اما در برخی از موارد می‌تواند به علت بروز بیماری‌هایی اعم از عفونت، التهاب لثه و… به وجود آمده. در ادامه قصد داریم تمامی سوالاتی که شما در ذهن دارید را پاسخ دهیم.

علت سفید شدن لثه بعد از ایمپلنت

بیشتر بدانید: بهترین برند ایمپلنت

علت سفید شدن لثه بعد از ایمپلنت

یکی از شایع‌ترین مشکلاتی که برای لثه بعد از ایمپلنت بروز پیدا می‌کند سفید شدن لثه‌ها می‌باشد. این بیماری می‌تواند نشانه‌های متنوعی را در برخی از موارد نشان دهد. به این نکته توجه داشته باشید ایمپلنت دندان به تنهایی توانایی تغییر رنگ لثه را ندارد و هر نوع تغییر رنگ در این ناحیه از دهان می‌تواند نشان دهنده یک مشکل و یا بیماری باشد. برخی از اصلی‌ترین دلایل سفید شدن لثه بعد از ایمپلنت می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

·         نازک بودن بافت لثه

نازک بودن بافت لثه‌های متقاضی یکی از اصلی‌ترین دلایلی است که می‌تواند باعث سفید شدن لثه بعد از ایمپلنت شود. در صورتی که پزشک فیکسچر را با توجه به شرایط فرد انتخاب نکند و یا آن را در عمق مناسب قرار ندهد این عارضه تشدید پیدا می‌کند.

این عارضه ممکن است در ابتدا یک تغییر رنگ ساده به نظر برسد، اما در صورتی که به سراغ درمان آن نروید ممکن است باعث بروز عارضه‌های بسیار شدیدتر شود. یکی از عارضه‌هایی که ممکن است شما را گریبان گیر خود کند ظاهر نامناسب دندان‌ها و در کنار آن عفونت لثه می‌باشد.

·         عفونت لثه

از دیگر دلایلی که می‌تواند باعث بروز سفید شدن لثه بعد از ایمپلنت شود انواع عفونت‌های لثه‌ای می‌باشد. این عفونت‌ها توسط میکروب‌ها به وجود می‌آیند. به این نکته توجه داشته باشید عفونت لثه‌ای می‌تواند باعث از بین رفتن لثه‌های متقاضی شود و نهایت باعث سفید شدن لثه بعد از ایمپلنت شود. در صورتی که درمان را به تأخیر بیندازید بهتر است منتظر از بین رفتن کامل لثه‌های خود، شکست در درمان ایمپلنت و آسیب وارد شدن به ایمپلنت باشید.

·         التهاب لثه

یکی از شایع‌ترین دلایل سفید شدن لثه بعد از ایمپلنت التهاب لثه‌ها می‌باشد. در این وضعیت لثه‌های متقاضی ورم می‌کنند و باعث بروز تغییر رنگ و یا خارش در لثه‌ها می‌شود.

·         آسیب دیدگی

سفید شدن لثه بعد از ایمپلنت می‌تواند به دلیل بروز آسیب دیده گی به لثه‌ها اتفاق بیفتد. این آسیب می‌تواند به دلیل عدم مسواک زدن و مصرف غذاهای سخت تشدید داشته باشد.

·         عفونت‌های قارچی

در برخی از موارد نادر دیده شده است که عفونت قارچی دلیل سفید شدن لثه بعد از ایمپلنت می‌باشد. این عفونت‌ها به دلیل رطوبت بیش از حد دهان اتفاق می‌افتند.

علائم سفید شدن لثه پس از ایمپلنت

همان طور که در بالاتر نیز به این موضوع اشاره کردیم سفید شدن لثه بعد از ایمپلنت می‌تواند علائم خاصی را از خود نشان ندهد. این در حالی است که برخی از افراد علائم متنوعی را در این راه تجربه می‌کنند. این علائم عبارت‌اند از:

·         درد شدید

·         بوی بد دهان

·         التهاب و قرمز شدن لثه

·         تب

·         خستگی

·         لق شدن ایمپلنت

در صورتی که هر یک از این علائم را مشاهده کردید بهتر است در اولین فرصت به سراغ ویزیت بهترین متخصص ایمپلنت دندان بروید. در صورتی که متقاضی درمان را به تأخیر بیندازد باید منتظر بروز عفونت‌های متنوع لثه‌ای باشد. شما با مراجعه به موقع پزشک می‌توانید از بروز آسیب به استخوان و لثه جلوگیری کنید.

درمان سفید شدن لثه بعد از ایمپلنت

روش‌های متنوعی برای درمان سفید شدن لثه بعد از ایمپلنت به وجود آمده است. این روش‌ها عبارت‌اند از:

· یکی از بهترین روش‌های برای درمان این عارضه پیوند بافت نرم و یا همان پویند لثه می‌باشد. در این روش پزشک باید بافت‌های سقف دهان متقاضی را برداشت کند و در طی این جراحی قسمت‌هایی از لثه که دارای بافت نازک‌تری است را پیوند دهد. در صورتی که جراحی موفقیت آمیز بوده باشد با گذشت زمان بافت لثه بهبود پیدا می‌کند و روی ایمپلنت را پوشش می‌دهد. با ضخیم شدن بافت لثه‌ای رنگ سفیدی لثه و یا تغییر رنگ آن از بین می‌رود.

· از دیگر روش‌های درمانی سفید شدن لثه بعد از ایمپلنت می‌توان به تعویض قسمت بالایی ایمپلنت اشاره کرد.

· روش نهایی و در صورتی که علائم سفید شدن لثه بسیار شدید شده باشد پزشک به ناچار باید ایمپلنت را به صورت کامل خارج کند.

پیشگیری از سفید شدن لثه بعد از ایمپلنت

روش‌های بسیار ساده‌ای برای پیشگیری از سفید شدن لثه بعد از ایمپلنت وجود دارد. تنها کافی است که این نکات را در نظر داشته باشید تا بتوانید از بروز این عارضه جلوگیری کنید:

· حفظ بهداشت دهان و دندان

یکی از اصلی‌ترین و مهم‌ترین روش‌های پیشگیری از این عارضه حفظ بهداشت دهان و دندان می‌باشد. متقاضی باید روزانه 2 بار از مسواک استفاده کند و در این راه از نخ دندان به صورت پیوسته استفاده کند.

· شستشوی دهان

از روش‌های دیگر برای پیشگیری می‌توان به شستشوی دهان اشاره کرد. متقاضی در این راه می‌تواند از آب گرم و شور ضد التهاب و ضدعفونی ‌کننده  استفاده کند.

· مصرف مواد طبیعی

استفاده از مواد طبیعی اعم از چای سبز، آلوئه ورا، نعناع و… می‌تواند از بروز این عارضه جلوگیری کنند.

نتیجه گیری

ایمپلنت دندان مانند دیگر روش‌های درمانی دارای عارضه‌های مختص به خود می‌باشد، یکی از شایع‌ترین عارضه‌های این عمل جراحی می‌توان به سفید شدن لثه بعد از ایمپلنت اشاره کرد. در بسیاری از موارد این تغییر رنگ هیچ مشکلی را برای فرد به وجود نخواهد آورد و ممکن است به دلیل ضربه، کشیدگی لثه و یا حتی بخیه تغییر رنگ داده باشد. این در حالی است که برخی از موارد سفید شدن لثه می‌تواند نشانه عارضه‌های جدی باشد که نیازمند به رسیدگی و ویزیت پزشک دارند.

سوالات متداول

اصلی‌ترین دلیل سفید شدن لثه بعد از ایمپلنت چیست؟

برخی از اصلی‌ترین دلایل بروز این عارضه می‌توان به حساسیت دندان نسبت به ایمپلنت استفاده شده، فشار بر روی لثه‌ها و عفونت اشاره کرد.

آیا حساسیت بدن می‌تواند باعث سفید شدن لثه بعد از ایمپلنت شود؟

بسیاری از افراد به مواد و جنس ایمپلنت استفاده شده ممکن است حساسیت نشان دهند. در اثر این حساسیت بدن ممکن است لثه‌ها دچار تغییر رنگ شوند. در این راه تنها کافی است که متقاضی به سراغ مصرف داروهای ضد حساسیت برود تا این مشکل را برطرف کند.

مطالب مرتبط
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *