لوگو دکتر امین جباری
رابطه ایمپلنت و سرطان

آیا ایمپلنت دندان باعث سرطان می شود؟

امروزه این سوال بین افرادی که قصد انجام ایمپلنت را دارند رواج پیدا کرده است که آیا ایمپلنت دندان باعث سرطان می شود؟ این ابهام سبب شده است که افرادی که قصد انجام ایمپلنت را دارند دچار تردید شوند که آیا این کار را انجام دهند یا خیر؟ در این مقاله به بررسی ابعاد مختلف این موضوع خواهیم پرداخت.

سرطان زا نبودن ایمپلنت

رابطه ایمپلنت و سرطان چیست؟

ایمپلنت دندان یکی از روش های موثر برای دندان هایی است که به دلایل مختلفی از دست رفته اند. در این روش با کمک جراحی و در دو مرحله دندان کاشت می شود. ایمپلنت های دندانی از سه بخشِ پایه، تاج دندان و اباتمنت تشکیل شده اند. در برخی مواقع به تشخیص دکتر و شرایط فرد ممکن است قبل از انجام ایمپلنت، جراحی بافت لثه و پیوند استخوان فک نیز انجام شود. بنابراین با توجه به توضیحاتی که گفته شده معمولا هیچ رابطه ای بین سرطان و کاشت دندان وجود ندارد و می توان گفت این تفکر اشتباه بر مبنای شایعه و خبرهای نادرست در فضای مجازی بین مردم رایج شده است.

بیشتر بدانید: اوردنچر

کارسینومای دهان چیست؟

برخی از افرادی که قصد کاشت دندان را دارند ممکن است نگران ابتلا به کارسینومای دهان شوند. کارسینوم به معنای سرطان است و کارسینوم های دهانی به رشد یاخته های بدخیم در دهان و زبان اشاره می کند. کارسینومای دهانی می تواند لب، کام، زبان، گونه، غشاهای درونی و لوزه ها را درگیر خود کند.

تفاوت کارسینوما و التهاب لثه پس از ایمپلنت دندان

التهاب لثه با کارسینومای دهانی بسیار متفاوت است. بعد از کاشت دندان، التهاب لثه ممکن است به علت: روش های درمانی، وضعیت بیمار یا اشتباه پزشکی ایجاد شود. این دلایل باعث می شوند که، تورم و التهاب در بافت نرم لثه رخ دهد یا سبب از دست دادن استخوان اطراف ایمپلنت می شود. البته تورم لثه تا چند روز بعد از جراحی و کاشت دندان طبیعی است، اما اگر این تورم باعث تحلیل بافت نرم اطراف ایمپلنت شد و به مرور باعث درد، عفونت، مشکل در جویدن و گاز گرفتن در بیمار شد حتما باید به پزشک مراجعه نمود. کارسینومای دهان، تومورزایی در سلول های میانی و سطحی بافت دهان و لثه است. کارسینوما های ایجاده شده، یک برآمدگی سفت، بدون درد و رنگ پریده هستند که به مرور بزرگتر می شوند و خونریزی دارند. همچنین کارسینومای دهانی ممکن است سبب سفت شدن زبان و ایجاد مشکل در کنترل کردن آن شود و بلع بیمار را تحت تاثیر خود قرار دهد.

بیشتر بخوانید: علت آبسه لثه بعد از ایمپلنت

احتمال سرطان زایی ایمپلنت چه قدر است؟

احتمال سرطان زایی ایمپلنت بسیار نادر و اندک است. زیرا کارسینوما های دهانی در افرادی ایجاد می شوند که سابقه این نوع از سرطان را در خانواده خود داشته باشند یا افرادی که مصرف کننده الکل و تنباکو می باشند بیشتر در معرض ابتلا قرار می گیرند. تحقیقات پزشکی نشان می دهد که تاکنون سرطان زایی بعد از کاشت دندان 0.00017 محاسبه شده است! که همین آمار نشان دهنده نرخ بسیار پایین ابتلا می باشد.

چگونه باید مطمئن شویم ایمپلنت سرطان زا نیست؟

برای این که مطمئن شوید ایمپلنت سبب کارسینومای دهانی نمی شود بهتر است با علائم آن آشنا شوید. هنگامی که شما کاشت دندان را انجام می دهید ممکن است با التهاب لثه مواجه شوید که علائم مختلفی دارد از جمله: خونریزی لثه هنگام نخ کشیدن یا مسواک زدن، قرمز شدن لثه، بوی بد دهان، عقب رفتن دندان ها، احساس درد در ناحیه فک و گوش، احساس طعم ترشی یا تلخی، لق شدن دندان ها و بهم ریختن نظم آن ها. در مقابل این علائم، نشانه های کارسینومای دهانی بسیار متفاوت است. در کارسینومای دهانی، زخم هایی در دهان یا لب ایجاد می شود که با مرور زمان خوب نمی شوند. لکه های سفید و قرمز به صورت تکه تکه در دهان و لب شکل می گیرند، توده های مختلفی در دهان رشد می کنند و بلع بیمار با مشکل مواجه می شود. به غیر از تمام این علائم، تخصص پزشک معالجتان و مشاوره هایی که قبل از کاشت دندان به شما خواهد داده شد، می تواند در ایجاد اطمینان شما نقش موثری داشته باشد.

آیا افرادی که سرطان دارند می توانند ایمپلنت انجام دهند؟

اگر سرطان در شخص کنترل شده باشد یا دوره نقاهت پس از شیمی درمانی و پرتو درمانی سپری شده باشد و با توجه به صلاحدید دندانپزشکِ بیمار، می توان گفت که، این افراد نیز می توانند کاشت دندان را انجام دهند.

 موفقیت آمیز بودن جراحی ایمپلنت در بیماران سرطانی چه قدر است؟

اگر برای درمان سرطان، عمل پرتودرمانی انجام شده باشد و استخوان فک تحت تابش قرار گرفته باشد احتمال شکست کاشت دندان بیشتر است. همچنین پرتودرمانی می تواند جریان خون در استخوان و بهبود آن را کاهش دهد. به غیر از  این موارد میزان اشعه ای که بیمار دریافت کرده است نیز در موفقیت آمیز بودن ایمپلنتی که قصد انجامش را دارد اثرگذار است. محل سرطان نیز عامل مهم دیگری در موفقیت یا عدم موفقیت ایمپلنت می باشد، زیرا اگر فک کمتر در معرض پرتو بوده باشد و سرطان در نقاط دیگری مانند اندام های تحتانیِ فرد رشد کرده باشد، احتمال موفقیت در ایمپلنت بیشتر است.

علت اصلی سرطان زا نبودن ایمپلنت

یکی از اصلی ترین دلایل که می توان به آن اشاره کرد این است که، پایه ایمپلنت در استخوان فک تعبیه می شود. بنابراین باعث استحکام و رشد استخوان فک شده و از تحلیل بافت لثه و استخوان و ایجاد سرطان جلوگیری می نماید.

سوالات متداول

1.افرادی که سرطان داشته اند چند ماه پس از بهبودی می توانند برای کاشت دندان اقدام کنند؟

این افراد می تواند حدود سه تا چهار ماه بعد از بهبودی اقدام نمایند و بهتر است قبل از اقدام با پزشک خود مشورت کنند.

2.آیا در بارداری می شود ایمپلنت انجام داد و این امر منجر به سرطان های دهانی نمی شود؟

ایمپلنت در سه ماه اول و آخر بارداری برای عدم آسیب به جنین توصیه نمی شود، اما در صورت نیاز می توان در سه ماه دوم بارداری با نظر پزشک ایمپلنت را انجام داد و این موضوع ارتباطی به سرطان ندارد.

3.آیا عفونت های پس از ایمپلنت منجر به سرطان می شود؟ 

عفونت های پس از کاشت دندان به هیچ عنوان منجر به کارسینومای دهانی نخواهد شد.

نتیجه گیری

با توجه به بررسی های انجام شده و تحقیقاتی که تاکنون به عمل آماده است هیچ ارتباطی بین کاشت دندان و کارسینومای دهانی وجود ندارد. شما می توانید با مراجعه به بخش تماس با ما در صفحه اصلی سایت از مشاوره های دکتر امین جباری برای کسب اطلاعات بیشتر استفاده نمایید. 

مطالب مرتبط
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *