لوگو دکتر امین جباری
درمان آپنه خواب

درمان آپنه خواب و خلاصی از خروپف در قزوین

درمان آپنه خواب موضوع مهمی است که باید به آن توجه کرد. آپنه خواب به طور کلی ممکن است برای شخص بیمار مشکلاتی را ایجاد کند. این مشکلات در زندگی روزمره فرد نیز تأثیر می‌گذارد و عملکرد کلی فرد را تضعیف می‌کند. افرادی که مبتلا به این اختلال هستند، از مشکلات تنفسی در هنگام خواب رنج می‌برند. فردی که مبتلا به آپنه است امکان دارد که از بیماری خود آگاه نباشد. در صورت مشاهده هرگونه از علائم آپنه خواب باید به متخصص مراجعه کنید. در این مقاله قصد داریم به روش‌های درمان آپنه خواب بپردازیم.

روش‌های درمان آپنه خواب در قزوین

در این بخش می‌خواهیم به طور جامع درباره درمان آپنه خواب صحبت کنیم. شاید برای شما نیز جالب باشد که در روش‌های درمان آپنه خواب، علاوه بر متخصص خواب باید با دندانپزشک نیز مشورت کنید. برخی از درمان‌ها مختص موارد خفیف آپنه هستند و ممکن است نیاز به درمان جدی نداشته باشند. رعایت موارد زیر می‌تواند در بهبود آپنه خواب خفیف مؤثر باشد:

  • افراد مبتلا به آپنه خفیفی که اضافه وزن دارند، با کاهش وزن می‌توانند تعداد آپنه را در خواب کاهش دهند. برخی از آپنه‌های انسدادی که نیاز به درمان دارند، باعث تغییرات در متابولیسم بدن و افزایش اشتها می‌شوند که خود می‌تواند کاهش وزن را دشوار کند.
  • زمانی که فرد دچار آپنه انسدادی است باید از مصرف برخی از قرص‌های خواب آور و همچنین از مصرف الکل خودداری کند. در نتیجه استفاده از این موارد احتمال افتادگی مسیر هوایی در طول خواب وجود دارد و همین امر می‌تواند باعث افزایش دوره‌های آپنه شود.
  • برخی از بیمارانی که به نوع خفیف این اختلال مبتلا هستند، در زمانی که به پشت می‌خوابند وقفه‌های تنفسی ایجاد می‌شود. در این هنگام استفاده از یک بالش یا سایر وسیله‌ها می‌تواند کمک کننده باشد.
  • افراد دارای گرفتگی بینی یا مشکلات سینوسی برای بهبود جریان هوا برای یک تنفس راحت تر و کاهش خروپف در شب می‌توانند از اسپری‌های بینی یا نوارهای تنفسی استفاده کنند. در واقع برای بیماران دارای اختلال خواب، اجتناب از کم خوابی بسیار مسئله مهمی است.

انواع روش‌های درمان آپنه خواب در قزوین

برای درمان آپنه خواب روش‌های متفاوتی وجود دارد که به توضیح هر کدام از آن‌ها می‌پردازیم:

درمان مکانیکی

درمان اولیه تمامی افرادی که مبتلا به آپنه انسدادی هستند، درمان با فشار مثبت مسیر هوایی است. در روش درمان آپنه با PAP بیماران از یک ماسک روی دهان یا بینی خود استفاده می‌کنند. هوا به آرامی توسط یک دمنده هوا به بینی و یا دهان وارد می‌شود. در این نوع درمان استفاده نادرست و یا قطع PAP می‌تواند باعث بازگشت آپنه شود. انواع مختلف این دستگاه با توجه به مشکل بیمار ارائه می‌شوند.

دستگاه‌های جلو آورنده فک پایین

استفاده از این روش درمان آپنه برای افراد دارای بیماری نوع خفیف یا متوسط مناسب خواهد بود. این روش با کمک یک دستگاه جهت جلوگیری از انسداد زبان در گلو ساخته می‌شود. این دستگاه کمک می‌کند تا مسیر هوایی در هنگام خواب باز نگه داشته شود.

محرک عصب هیپوگلوسال

این روش با کاشته شدن یک محرک زیر پوستی و در سمت راست قفسه سینه انجام می‌شود. دستگاه مورد نظر با استفاده از یک کنترل از راه دور در هنگام خواب روشن می‌شود. عصب هیپوگلوسال با هر تنفس تحریک می‌شود. در نتیجه با به حرکت درآمدن زبان به سمت جلو، مسیر هوایی نیز باز می‌شود.

جراحی در درمان آپنه خواب

استفاده از روش‌ درمانی با جراحی، علاوه بر افراد دارای آپنه برای افرادی که از مشکلات خروپف رنج می‌برند نیز، می‌تواند بسیار مفید باشد. چنین جراحی‌هایی اغلب به صورت سرپایی انجام می‌گیرند. جراحی برای افرادی مناسب است که وجود بد شکلی در بافت یا بافت زیاد از عبور جریان هوا از طریق گلو یا بینی ممانعت می‌کنند. به عنوان مثال بزرگ شدن لوزه‌ها، کوچکی فک پایین و انحراف تیغه بینی باعث می‌شودگلو به طور غیر طبیعی باریک شود. جراحی را معمولا در انتهای درمان آپنه قرار می‌دهند. یعنی اگر سایر روش‌های محافظه کارانه، روی بیماری پاسخ ندهد، از جراحی استفاده خواهد شد.

انواع جراحی در درمان آپنه خواب

جراحی برای درمان آپنه خواب انواع مختلفی دارد. که با توجه به نیاز و مشکل بیمار هر کدام از آن‌ها توسط پزشک انتخاب می‌شود. انواع این جراحی‌ها به شرح زیر هستند:

سومنوپلاستی

این روش یکی از روش‌های کمتر تهاجمی درمان آپنه است. در این روش برای کاهش بافت نرم در مسیر فوقانی هوایی، از انرژی فرکانس رادیویی استفاده می‌کنند.

برداشتن لوزه

یکی از شایع ترین دلایل آپنه انسدادی در کودکان، وجود بافت لوزه در پشت گلو است. یکی از روش‌های درمان آپنه، برداشتن این لوزه می‌باشد.

جلو آوردن فک پایین یا بالا

این نوع جراحی یک روش اصلاحی برای رفع انسداد گلو یا ناهنجاری در صورت است که به درمان آپنه کمک می‌کند. از این روش برای آپنه‌های شدید در بیماران دارای ناهنجاری‌های صورت استفاده می‌کنند.

جراحی بینی

این جراحی جهت اصلاح انسداد بینی مثل انحراف در تیغه بینی استفاده می‌شود.

مطالب مرتبط
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *