لوگو دکتر امین جباری
حساسیت به ایمپلنت دندان

حساسیت به ایمپلنت دندان و راه‌های مقابله با آن

نگران ایجاد حساسیت به ایمپلنت دندان هستید؟ اگر مدتی است که یک دندان خود را از دست داده اید و به فکر کاشت ایمپلنت هستید، بهتر است بدانید که ایمپلنت های دندانی عالی هستند زیرا با جایگزینی ریشه دندان ها و جلوگیری از هر گونه فرسایش بیشتر استخوان فک به تقویت مجدد دهان کمک می کند. با این حال، ممکن است در مورد انجام دادن آن تردید داشته باشید زیرا شنیده اید که ایمپلنت های دندانی می توانند به گرما و سرما حساس باشند. آیا این بدان معناست که اگر ایمپلنت دندان انجام دهید ، خوردن بستنی باعث درد آن می شود؟ خبر خوب این است که اگرچه ممکن است برخی علائم حساسیت به ایمپلنت دندان را نشان دهند، اما راه هایی برای جلوگیری از تکرار این اتفاق وجود دارد. در این مقاله به بررسی حساسیت به ایمپلنت دندان و چگونگی جلوگیری از آن می‌پردازیم.

حساسیت به ایمپلنت دندان چیست؟

حساسیت به ایمپلنت دندان زمانی رخ می‌دهد که هنگام خوردن یا نوشیدن چیزی گرم یا سرد، درد زیادی را به فرد مبتلا می‌کند. حساسیت نتیجه برخی از عوامل است که یکی از آن‌ها این است که ایمپلنت به درستی نصب نشده است. اگر فردی که آن را انجام می دهد، بهداشت دهان و دندان را رعایت نکند، ممکن است حساسیت به ایمپلنت دندان را تجربه کند. به عنوان مثال، اگر نخ دندان نکشید، احتمالاً باکتری ها در اطراف ایمپلنت جمع شده و باعث عفونت ایمپلنت دندان شوند. عفونت توانایی آن را دارد تا در بافت اطراف تورم ایجاد کند که به دنبال آن ایمپلنت را حساس تر کند. حساسیت به ایمپلنت دندان همچنین می‌تواند در افرادی که دندان قروچه می‌کنند نیز ایجاد شود.

حساسیت به ایمپلنت دندان در مقابل گرما و سرما

وقتی فردی دندان خود را ایمپلنت می‌کند، بدن او شروع به تولید بافت لثه جدید در اطراف ایمپلنت دندان می‌کند. این ترمیم مجدد پوشش مخاطی نامیده می شود. درست مانند پوشش داخل دهان، پوشش مخاطی به گرما و سرما حساس است. به همین دلیل است که ایمپلنت‌ها نیز ممکن است به سرما و گرما حساسیت نشان دهند. برای جلوگیری از این اتفاق، تمیز و سالم نگه داشتن محیط اطراف ایمپلنت بسیار مهم است. این مسئله شامل مسواک زدن، نخ دندان کشیدن و شستشوی روزانه می‌شود.

همچنین باید از خوردن هر چیزی که ممکن است بافت اطراف را تحریک می‌کند، مانند غذاهای بسیار تند، خودداری کنید. همچنین باید مراقب باشید که دندان قروچه نکنید و در صورت ایجاد این مشکل با دندانپزشک خود مشورت کنید.

چگونه از حساسیت به ایمپلنت دندان جلوگیری کنیم؟

ابتدا باید همیشه دهان خود را تا حد امکان تمیز نگه دارید. به یاد داشته باشید، باکتری ها در اطراف ایمپلنت تجمع می کنند و می توانند باعث عفونت شوند. عفونت باعث می‌شود بافت اطراف ایمپلنت متورم شوند و در نتیجه آن حساسیت به ایمپلنت افزایش یابد. باید مراقب باشید خوراکی‌هایی که ممکن است بافت اطراف را تحریک کند نخورید. این موارد شامل غذاهای تند، مرکبات و غذاهای بسیار اسیدی است. همچنین باید از نوشیدن هر چیزی که ممکن است ایمپلنت را تحریک کند، خودداری کنید، به خصوص اگر از قبل این حساسیت را داشته باشید. از مصرف زیاد الکل و کافئین که هر دو ادرار آور هستند و می توانند منجر به کم آبی بدن شوند، خودداری کنید. یکی دیگر از کارهایی که می توانید برای جلوگیری از حساسیت به ایمپلنت دندان انجام دهید این است که مطمئن شوید که به طور منظم برای معاینه به دندانپزشک خود مراجعه می کنید. دندانپزشک شما می تواند مطمئن شود که ایمپلنت در موقعیت مناسب قرار دارد و بافت اطراف آن سالم است.

نکات مهم برای مقابله با حساسیت به ایمپلنت دندان

اگر حساسیت به ایمپلنت دندان دارید، می‌توانید مواردی را برای مقابله با تحریک این حساسیت انجام دهید. به عنوان مثال، می توانید دهان خود را با جوش شیرین یا آب نمک بشویید. همچنین باید مراقب باشید که از دهانشویه بیش از حد استفاده نکنید، زیرا می تواند بافت لثه اطراف را خشک کرده و ایمپلنت را بیشتر حساس کند. همچنین باید از خوردن یا نوشیدن نوشیدنی‌های خیلی گرم یا سرد خودداری کنید.

سخن پایانی

وقتی صحبت از ایمپلنت های دندانی می شود، مهم است که برای برخی از چالش ها آماده باشید. برخی از افراد پس از کاشت ایمپلنت دندان حتی نسبت به سرما و گرما حساسیت بیشتری دارند. با این حال، می توان با تمیز کردن صحیح دهان و مراقبت از آنچه می خورید و می نوشید از حساسیت بیشتر جلوگیری کنید. به طور کلی مراقبت بعد از ایمپلنت دندان می‌تواند بسیار کمک کننده باشد.

مطالب مرتبط
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *