لوگو دکتر امین جباری
ایمپلنت ناموفق

ایمپلنت ناموفق و علل آن

ایمپلنت ناموفق یکی از مشکلات رايج در میان افرادی از که از این روش برای برطرف‌سازی نقص‌های موجود در دهان و دندان استفاده می‌کنند. ایمپلنت یک راهکار مناسب برای بیمارانی است که به‌طور کامل دندان‌های خود را از دست داده‌اند و قصد دارند برای بازیابی آن‌ها از این روش استفاده کنند. با این حال برخی مشکلات مختلف همچون پس‌زدن ایمپلنت وجود دارد که امکان موفقیت این روش را با دشواری‌هایی مواجه می‌سازد. این وضعیت در اثر عوامل مختلفی ایجاد می‌شود و ممکن است شرایط نامطلوبی را برای بیمار ایجاد کند. اکثر افرادی که روش‌های ایمپلنت را انتخاب می‌کنند، از برخی عوارض مهم آن اطلاعی ندارند. در برخی موارد، درصد موفقیت این روش در بیماران بسیار پایین‌ است. این موضوع بیشتر به‌دلیل مشکلات مربوط به دهان و دندان بیمار خواهد بود. البته ایمپلنت دندان‌ مزایای بسیار مهمی نیز دارد و این مشکل تنها در چند مورد محدود ایجاد می‌شود.

توصیه می‌شود که قبل از انجام این روش با شرایطی که باعث ایجاد ایمپلنت ناموفق در دندان می‌شود، کمی آشنا شوید. اگر به دنبال کسب اطلاعات بیشتر درخصوص نحوه پس‌زدن ایمپلنت دندان هستید، تا پایان این مقاله با ما همراه باشید. در ادامه به برخی نکات مهم درباره دلایل بروز این عارضه و روش‌های کنترل آن اشاره خواهد شد.

علائم ایمپلنت ناموفق

پس‌زدن ایمپلنت معمولا دارای برخی نشانه‌های مختلف در بیماران است که به کمک بررسی آن‌ها، می‌توان پی برد که بیمار با مشکلات مربوط به ایمپلنت ناموفق رو‌به‌رو شده است. در ادامه به برخی از مهم‌ترین علائم این عارضه در بیماران اشاره خواهیم کرد:

 • تحرک ایمپلنت: افرادی که با ایمپلنت ناموفق مواجه می‌شود، اغلب تحرکاتی از ایمپلنت دندان را در دهان خود تجربه می‌کنند. در این وضعیت دندان کاشته شده ثابت نبوده و ممکن است حتی به‌طور کامل از داخل لثه خارج شود.
 • احساس درد: یکی از علائم مهم در این عارضه، بروز درد شدید در محل کاشت ایمپلنت است. درد در این ناحیه ممکن است به‌قدری شدت پیدا کند که انجام فعالیت‌های روزمره افراد را با اختلالاتی مواجه سازد.
 • تورم شدید: ایجاد تورم و التهاب از دیگر نشانه‌های رایج پس‌زدگی ایمپلنت در افراد است. تورم این ناحیه ممکن است با مصرف برخی قرص‌های مسکن نیز برطرف نشود و پس از گذشت چندین روز، ازبین نرود.
 • عفونت: در برخی موارد، نقاط مختلف دهان و دندان پس از انجام ایمپلنت با عفونت‌های گوناگونی رو‌به‌رو می‌شود. این وضعیت ممکن است بیانگر عدم موفقیت ایمپلنت در دهان باشد.

علل ایمپلنت ناموفق

ایمپلنت ناموفق ممکن است در اثر عوامل مختلفی ایجاد شود. این عارضه بیشتر به شرایط جسمانی و بهداشت مربوط به دهان و دندان افراد بستگی دارد. در ادامه به بررسی مهم‌ترین عوامل موثر در پس‌زدن ایمپلنت اشاره خواهیم کرد.

آبسه لثه: در مواردی که التهاب و تورم شدید در اطراف دهان و لثه ایجاد شود، آبسه یا کیست رخ می‌دهد. این وضعیت ممکن است باعث عدم موفقیت کاشت ایمپلنت در دهان شود. دندان‌پزشکان متخصص به کمک اشعه ایکس، ایجاد هرگونه عفونت در این ناحیه را بررسی می‌کنند. در برخی موارد ممکن است برای جلوگیری از حذف ایمپلنت، فرآیند پیوند لثه برای بیمار انجام شود.

 • شکسته‌شدن تاج: ازجمله عوامل مهم در ناموفق بودن این روش، شکسته‌شدن تاج ایمپلنت در افراد است. اگر تاج ایمپلنت شل باشد، ممکن است بیمار شکستگی یا ترک‌خوردگی در دندان ایمپلنت‌شده را تجربه کند.
 • عدم تراکم استخوان فک: بررسی میزان تراکم استخوان فک، در مراحل مشاوره صورت می‌گیرد. نداشتن تراکم کافی در استخوان فک، باعث ایجاد مشکلاتی در فرآیند اسئواینتگریشن خواهد شد. اگر پزشک به این موضوع توجه نکند، ممکن است ایمپلنت دندان با شکست رو‌به‌رو شود.
 • حساسیت یا آلرژی: ایجاد حساسیت به آلیاژ تیتانیوم، باعث عدم موفقیت ایمپلنت دندان در افراد می‌شود. این عارضه معمولا با علائم گوناگونی ایجاد می‌شود اما مهم‌ترین نشانه آن، بروز خارش در نقاط مختلف دهان، به‌ویژه زبان خواهد بود.
 • ایجاد عفونت در پیچ دندان: سیگار کشیدن، بیماری‌های خودایمنی و عدم رعایت بهداشت، باعث ایجاد عفونت‌ در دهان می‌شود. در برخی موارد افرادی که با عفونت‌های گوناگونی مواجه هستند، فرآیند انجام جراحی آن‌ها با دشواری‌هایی رو‌به‌رو خواهد شد.
 • عدم رعایت توصیه‌های دندانپزشک: پس از انجام ایمپلنت دندان، پزشک برخی‌ نکات را برای تغییر سبک زندگی افراد به آنان ارائه خواهد کرد. ازجمله موارد مهم در این باره، استفاده از رژيم غدایی مناسب است. در صورتی که افراد به این نکته توجه نداشته باشند، ممکن است با پس‌زدگی دندان مواجه شوند.

روش‌های جلوگیری از ایمپلنت ناموفق

افراد می‌توانند به کمک رعایت چند نکته ساده از بروز پس‌زدگی یا ایمپلنت ناموفق جلوگیری کنند. در ادامه به روش‌های پیشگیری از ایجاد این عارضه در بدن افراد اشاره خواهیم کرد:

 • ارزیابی جامع از دهان و دندان: پزشک برای شروع کاشت ایمپلنت در دهان، لازم است که برخی معاینات تخصصی از دندان‌های بیمار داشته باشد. در این معاینه بسیاری از مشکلات مربوط به دهان و دندان بیمار شناخته می‌شود و پزشک می‌تواند با ارزیابی سلامت بیمار، این روش را برای آن در نظر بگیرد.
 • بررسی تراکم استخوان: برای انجام ایمپلنت دندان، لازم است که استخوان فک از تراکم بالایی برخوردار باشد. بررسی این موضوع باید قبل از انجام ایمپلنت و در مرحله مشاوره با دندانپزشک صورت گیرد.
 • رعایت نکات بهداشتی: یکی از مهم‌ترین روش‌های جلوگیری از بروز ایمپلنت ناموفق در افراد، رعایت نکات بهداشت مربوط به دهان و دندان است. مسواک‌زدم منظم و استفاده از نخ دندان به‌صورت مداوم، باعث پیشگیری از پس‌زدگی ایمپلنت در دهان خواهد شد.

نتیجه گیری

ایمپلنت ناموفق یکی از مشکلات شایع در میان بیمارانی است که روش کاشت ایمپلنت را برای بازیابی دندان‌های ازدست‌‌رفته خود انتخاب می‌کنند. این عارضه معمولا در اثر عوامل مختلفی ایجاد می‌شود. عدم تراکم کافی در استخوان فک و رعایت‌نکردن نکات بهداشتی ازجمله دلایل رایج بروز این وضعیت در بدن بیماران است. افراد می‌توانند به کمک روش‌های پیشگیری، مانع از عدم موفقیت ایمپلنت دندان در دهان خود شوند.

سوالات متداول

چه عواملی باعث شکستگی ایمپلنت می‌شود؟

اگر ایمپلنت دندان در وضعیتی قرار گیرد که باعث ایجاد فشار بر آن شود یا در اثر ضربه آسیب‌های گوناگونی به آن وارد گردد، احتمال شکستگی در آن افزایش پیدا می‌کند.

ماندگاری ایمپلنت دندان چقدر است؟

ایمپلنت دندان یک گزینه مناسب برای بازیابی دندان‌های ازدست‌‌رفته بیمار است اما ممکن است این روش از استحکام کافی برخوردار نباشد. اگر بیماران نکات مراقبتی و دستورات دندانپزشک خود را به‌خوبی رعایت کنند، از طول عمر و ماندگاری بسیار بالای این روش بهره‌مند خواهند شد.

چرا ایمپلنت دندان شکست می‌خورد؟

برخی عوامل مختلف همچون واکنش‌های آلرژیک، عدم تراکم استخوان یا مشکلاتی که در نحوه کاشت ایمپلنت وجود دارد، باعث پس‌زدن یا شکست ایمپلنت در دهان بیمار می‌شود.

مطالب مرتبط
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *