لوگو دکتر امین جباری
ایمپلنت دندان فاصله دار

ایمپلنت دندان فاصله دار و مراحل انجام آن

مزایای استفاده از ایمپلنت دندان فاصله دار

آیا ایمپلنت دندان فاصله دار می توان انجام داد؟

یکی از سوال‌هایی که در مورد ایمپلنت دندان فاصله‌ دار وجود دارد، این است که آیا این کار قابل انجام است؟ همانطور که اشاره کردیم، شما با استفاده از روش‌های مختلفی همچون کامپوزیت و ارتودنسی می‌توانید فاصله بین دندانی را از بین ببرید؛ اما اگر شرایط دندان شما به این شکل است که فاصله بین دندان‌ها حدود یک دندان است، استفاده از ایمپلنت دندان گزینه مناسب‌تری خواهد بود.

بنابراین این کار قابل انجام است و ایمپلنت دندان به شکل ثابت یا متحرک انجام می‌شود. یکی از نکات مثبتی که در مورد ایمپلنت دندان وجود دارد، این است که ایمپلنت به صورتی ساخته می‌شود که تفاوت خاصی با دندان طبیعی ندارد. از طرفی دیگر استفاده از این روش باعث می‌شود که شما هنگام صحبت کردن و غذا خوردن، مشکلی نداشته باشید.

بیشتر بدانید: تاثیر سیگار بر روی لمینت دندان

مزایای استفاده از ایمپلنت دندان فاصله دار چیست؟

آیا استفاده از ایمپلنت دندان فاصله دار مزیت هم دارد؟ در پاسخ به این سوال باید بگوییم بله شما با استفاده از انجام این کار، می‌توانید مزیت‌هایی را به دست آورید. این مزیت‌ها عبارت‌اند از:

·        افزایش اعتماد به نفس: یکی از مزیت‌هایی که ایمپلنت دندان فاصله دار می‌تواند داشته باشد، افزایش اعتماد به نفس است. بسیاری از افرادی که بین دندان‌های آن‌ها فاصله دارد، هنگام صحبت کردن و مخصوصاً خندیدن، ظاهر دندان‌های خود را دوست ندارند. بنابراین انجام این کار می‌تواند ظاهر دندان‌های آن‌ها را بهتر کند. در نتیجه این امر باعث می‌شود که اعتماد به نفس آن‌ها افزایش پیدا کند.

·        عملکرد موثر: یکی دیگر از مزیت‌هایی که ایمپلنت دندان‌های فاصله‌دار دارد، این است که این دندان‌ها نیز می‌توانند مانند دندان‌های معمولی عمل کنند. ایمپلنت می‌تواند به یک عضو دائمی از استخوان فک مبدل شود و شما تا آخر عمر می‌توانید از عملکرد آن استفاده کنید. جویدن غذا نیز، مانند دندان‌های طبیعی است و دیگر لازم نیست هنگام غذا خوردن نگران جابجایی دندان خود باشید.

·        گیر نکردن غذا لای دندان: هنگامی که بین دندان‌ها فاصله وجود دارد، احتمال گیر کردن غذا لای دندان‌ها بیشتر است و زمانی که بین دندان‌ها فاصله وجود نداشته باشد، شما کمتر با این مشکل مواجه خواهید شد. بنابراین مزیت دیگری که می‌توانیم برای ایمپلنت دندان‌های فاصله‌دار نام ببریم، این است که احتمال گیر کردن غذا را لای دندان کاهش می‌دهد.

دانستن تمام این موارد، باعث می‌شود افرادی که بین دندان‌های آن‌ها فاصله وجود دارد، تمایل بیشتری به ایمپلنت دندان فاصله دار پیدا کنند.

بیشتر بدانید: دهانشویه برای ایمپلنت دندان

مراحل انجام ایمپلنت دندان فاصله دار

برای انجام ایمپلنت دندان فاصله دار، لازم است که شما ابتدا یک عکس رادیوگرافی را تهیه کنید تا فاصله بین دندان‌ها در آن عکس به خوبی مشخص شود. زمانی که شما عکس را به دندانپزشک نشان می‌دهید، او می‌تواند به صورت دقیق‌تری فاصله بین دندان‌ها را تشخیص دهد.

همینطور با مشاهده عکس، پزشک متوجه شود که چگونه می‌تواند کار خود را انجام دهد تا فشاری به دندان‌های مجاور وارد نشود. برای این که ایمپلنت انجام شود، نیاز است که دندانپزشک جراحی کند و این جراحی ممکن است تقریباً نیم ساعت زمان ببرد.

لازم به ذکر است که حدود ۲ تا ۳ ماه پس از جراحی ایمپلنت، لازم است که اطراف پیچ آن استخوان سازی انجام شود. توجه کنید که زمان سفت شدن و همینطور ترمیم استخوانی که دور ایمپلنت وجود دارد، به برند ایمپلنت و همینطور جنس آن وابسته است.

پس از گذشت این مدت زمان، روکش ایمپلنت ساخته می‌شود و ساخت این روکش نیز، ۲۰ روز زمان می‌برد. به صورت کلی باید بگوییم، مدت زمانی که ایمپلنت دندان انجام می‌شود، قابل تعیین نیست.

بیشتر بدانید: رابطه ایمپلنت دندان و سرطان

2 محدودیت در ایمپلنت دندان فاصله دار

یکی از نکاتی که باید در مورد ایمپلنت دندان فاصله دار بدانید، این است که برخی از افراد در انجام این کار محدودیت دارند مانند:

·        کودکان: فاصله بین دندان‌ها می‌تواند از دوران کودکی مشخص شود؛ اما به خاطر این که کودکان هر روز رشد می‌کنند، منطقی نیست که ایمپلنت دندان برای آن‌ها انجام شود. در کل از سن بالای ۲۵ سال، فک کاملا رشد می‌کند و بنابراین می‌توان از این سن ایمپلنت را انجام داد.

·        بیماری‌های خاص و خانم‌های باردار: برخی از افرادی که به سرطان استخوان، پوکی استخوان یا بیماری لوسمی مبتلا هستند، نباید ایمپلنت کنند. همینطور باید اضافه کنیم که خانم‌های باردار نیز، شرایط انجام ایمپلنت را نخواهند داشت و باید این کار را بعداً انجام دهند.

هزینه ایمپلنت دندان با فاصله چقدر است؟

هزینه ایمپلنت دندان فاصله دار، می‌تواند متفاوت باشد و به فاکتورهای مختلفی بستگی دارد. به عنوان مثال نوعی که ایمپلنت دارد، برند ایمپلنت، تجربه و تخصص دندانپزشک، هزینه خدمات جانبی و غیره، جزء عوامل تاثیرگذار بر هزینه ایمپلنت هستند.

ایمپلنت دندان فاصله دار در یک نگاه کلی

یکی از خدمات زیبایی برای دندان‌ها، ایمپلنت دندان فاصله دار است که بسیاری از مراکز دندانپزشکی این کار را برای مراجعه کنندگان انجام می‌دهند. ایمپلنت دندان‌های با فاصله، دارای مزیت‌های مختلفی است و یک دندانپزشک متخصص در این زمینه، باید فرآیند آن را انجام دهد. شما عزیزان در صورت انجام ایمپلنت، اگر شرایط خاصی مانند بارداری یا بیماری‌های خاص را دارید، حتماً باید قبل از انجام ایمپلنت با پزشک در میان بگذارید.

سوالات متداول

1. چه کسی می‌تواند یک فضای ایده‌آل را برای ایمپلنت تعیین کند؟

مسلماً دندانپزشک متخصص در این زمینه، می‌تواند یک فضای ایده‌آل را برای واحدهای ایمپلنت تعیین کند.

2. کودکان هم می‌توانند ایمپلنت را انجام دهند؟

خیر؛ زیرا فک به صورت کامل در دوران کودکی رشد نمی‌کند، آن‌ها باید تا بزرگسالی و معمولاً تا سن ۲۵ سال برای انجام ایمپلنت صبر کنند.

3.    آیا موقعیت جغرافیایی کلینیک می‌تواند در هزینه ایمپلنت تاثیرگذار باشد؟

بله یکی از فاکتورهای تاثیرگذار بر قیمت ایمپلنت دندان‌های فاصله دار، موقعیت جغرافیایی کلینیک است.

مطالب مرتبط
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *